Závislosti na kouření je snazší předejít

Kouření tabáku (nejčastěji cigaret) přináší kuřákovi krátkodobě příjemný prožitek, ale dlouhodobě nepříjemnou závislost na nikotinu. Podle stupně závislosti již nebývá kouření nikterak příjemným zážitkem, spíše vzniká problém, když nezbytná cigareta chybí.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 23. února 2012
 

Nikotin zvyšuje hladinu zvláštních hormonů – endorfinů. Jejich vyplavení způsobuje dobrou náladu, pocit zklidnění, blaha, tlumení bolesti a podobně. Endorfinům se také říká „hormony štěstí“ a přirozeně bývají vyplavovány při různých příležitostech (úspěch, porod, určitá zátěž nebo sport). Je logické, že uvolňování endorfinů v souvislosti s kouřením je kuřákovi velmi příjemné.

Každá další cigareta přináší kuřákovi menší a menší změnu hladiny hormonu (zákon klesajícího mezního užitku). V pozdějších stádiích návyku si může kuřák vychutnat pouze první cigaretu po delší pauze (po spánku, po jídle a podobně).

Dávní indiáni kouřit uměli

Příjemný účinek kouření tabáku objevili v dávných dobách američtí indiáni. Podobně jako jiné návykové látky (drogy) si však dopřávali kouření dýmky jen při zvláštních příležitostech. Podmínky zda, kdo, kdy, kolik a jakou drogu smí užívat totiž vždy určoval šaman.

  1. Španělští dobyvatelé Ameriky dovezli kouření ve středověku do Evropy, kde se stalo (nikým neřízenou) módou. Stále však je kouření dýmky rituálem, který vyžaduje určitý čas a plné soustředění kuřáka.
  2. Největší problém nastal přechodem od dýmky přes doutníky k (nezhasínajícím) cigaretám, které lze kouřit i při libovolných činnostech.
  3. Soudobí indiáni (žijící v naší civilizaci) tomuto trendu propadli stejně jako každý jiný člověk.

V souladu s ochranou nekuřáků na sebe stát nepřímo bere roli šamana v omezování kuřáků (všudypřítomnými zákazy), zvyšováním ceny cigaret (spotřební daň) a dokonce i snižováním pohodlí samotného kouření (požadavkem na samozhasínací cigarety).

Stádia návyku kuřáka na nikotin

Období příjemného vychutnání si cigarety je bohužel pouze dočasné. Protože je prožitek velmi příjemný, začínající kuřák časem zvyšuje množství vykouřených cigaret. Vyplavování endorfinů je však velmi individuální.

Každý kuřák se dříve nebo později dostane do stádia, kdy další cigaretu kouří, aniž by se dostavil kýžený efekt. Příjemný prožitek se dostavuje pouze po delším nekouření. Vždy je dobré si sám rozvoj návyku omezovat, například někde nekouřit (v bytě, v autě a podobně) nebo limitovat množství cigaret.

Vývoj stádií návyku na cigarety:

  1. Kuřácké pokusy teenagerů jsou známé nepříjemným točením hlavy, nevolností a zvracením. Stejné potíže se dostaví i kuřákovi po cigaretě po dlouhém nekouření (nejčastěji po neúspěšném pokusu přestat kouřit).
  2. Po překonání počátečních nepříjemných doprovodných příznaků přichází vychutnání každé občasně vykouřené cigarety. V tomto příjemném stádiu je možné vydržet bohužel vždy jen dočasně (nebo v područí šamana).
  3. V dalším stádiu si kuřák zakouří stále ještě příležitostně, nikdy však sám (vždy ve společnosti, nejraději ke kávě, ke sklence vína, k pivu, po sexu a podobně).
  4. Později začne kuřák kouřit i sám.
  5. Ještě později si kuřák zakouří kdykoli chce, ale vždy před situací, kdy nebude moci delší dobu kouřit (např. před cestou autobusem).
  6. Pak kuřák kouří i v každé přestávce mezi prací a po každém jídle.
  7. V dalším stádiu kuřák hledá každou příležitost ke kouření (mezi prací dělá častější přestávky a vyhýbá se pobytu na místech, kde by nemohl kouřit).
  8. Plně závislý kuřák kouří kdykoli, i když sám (rozumem) nechce, například:
    • při práci,
    • v rozrušení nebo v pohodě,
    • pro zklidnění,
    • když se v noci probudí,
    • i když zrovna nemá na cigaretu čas,
    • když je nachlazený.

i Do posledního stádia návyku dospěje dříve nebo později každý kuřák.

Spokojenost kuřáků se v různých stádiích závislosti na cigaretách liší:

  1. Mladý začínající kuřák (ve stádiu 1 a 2) si naivně představuje, že kdykoli bude chtít, tak kouřit přestane (třeba než by onemocněl). Někdo dokonce uvažuje tak, že ať tedy nakonec onemocní, protože to už bude starý a bude mu to jedno.
  2. Kuřák ve stádiu 2–5 většinou kouří rád a kouřit nechce přestat (mezní užitek z kouření stále převyšuje mezní náklady).
  3. Plně závislý kuřák (ve stádiu 6 a 7) dobře cítí, že mu kouření nesvědčí, ale většinou si další cigaretu už nedokáže odříct.

Kouření a choroby

O škodlivosti kouření dnes již jistě nikdo nepochybuje. Dlouhodobé kouření podporuje vznik řady různých chorob. Mezi nejznámější patří:

i Samozřejmě, že jedna cigareta (ba ani jedna krabička cigaret) nevadí. Nikdo však neví, jak brzy si vytvoří takový návyk, se kterým si již sám nedokáže poradit.

Odvykání kouření

Nejlepší je kouřit vůbec nezačít. Jestli úspěšně experimentujete s kouřením cigaret (jste ve stádiu 1 nebo 2), přečetli jste si tenhle článek a pochopili ho, pak pravděpodobně cigarety (alespoň na nějaký čas) odložíte. K tomu vám srdečně blahopřeji.

Jestli máte vytvořen návyk na cigarety (jste v některém z dalších stádií), pak jste zřejmě tenhle článek nečetli. Možná ho však přečetl Váš dobrý kamarád nebo člen rodiny a odkáže Vás na něj. Pak Vám přeji pevnou vůli ve velmi náročném odvykání kouření.

Pro zvýšení úspěšnosti odvykání kouření je z mé zkušenosti potřeba:

  1. Být si zcela jist, že chci přestat kouřit a vím, proč přestávám.
  2. Nehlásit dopředu přátelům, že přestávám kouřit.
  3. Přestat ihned (nikoli až k nějaké události v budoucnu).
  4. Cigarety mít stále u sebe (nedeprimovat se).
  5. Někomu pomáhá obelhávání sebe sama.
    • Naplánovat si zakouření (například hned po dokončení určité činnosti).
    • Až ta doba přijde, dokázat si nezapálit a naplánovat si ke kouření jinou příležitost.
  6. Spoléhat sám na sebe (nikoli na náhražky jako jsou elektronické cigarety, náplasti, šidítka či tablety proti kouření).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Proč závislý kuřák potřebuje k uspokojení více cigaret než začínající kuřák?
  2. Proč si nevytvořili dávní indiáni návyk na tabák (a jiné drogy)?
  3. Proč mladým kuřákům nevadí, že ve stáří onemocní?
  4. Které choroby mají přímou souvislost s kouřením cigaret?
  5. V čem spočívá záludnost vzniku návyku na nikotin?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 23. února 2012

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
ikašelidýcháníizánětimikroorganizmyiteplotaibřichoiporanění
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Kdy kašlání potlačovat a kdy podporovat, /kasel
Rakovina tlustého střeva a konečníku
17. července 2010
inádoryizhoubnéiprevenceibřichoistrachiuzlinyikrváceníizvracení
Rakovina tlustého střeva a konečníku
Po rakovině tlustého střeva a konečníku je třeba aktivně pátrat. Její záludnost spočívá v naprosto bezpříznakovém počátku a jen velmi neurčitých projevech i při již plně rozvinutém onemocnění.
Rakovina tlustého střeva a konečníku, /rakovina_streva
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
12. května 2008
isrdceikreviporucha vědomíicévyicukrovkaiprevenceibřicho
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu
Srdeční infarkt neboli infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Rozpoznání infarktu a bezodkladné zahájení masáže srdce zachrání život. Včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.
Rozpoznání a závažnost srdečního infarktu, /srdecni_infarkt
Cévní mozková příhoda
5. července 2008
iinfarkticévyikrevimozek-nervyipoceníinevolnostizvraceníiporucha vědomíisrdce
Cévní mozková příhoda
Cévní mozková příhoda (také mrtvice, iktus či mozkový infarkt) je způsobena nedokrvením části mozku z důvodu zúžení nebo ucpání cév vyživujících mozek. Může se také jednat o prokrvácení části mozku z důvodu prasknutí nemocné cévy. Záludnost CMP spočívá v nenápadnosti nástupu a v jejím pozvolném a nebolestivém rozvoji.
Cévní mozková příhoda, /mrtvice
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku
31. července 2011
ižaludekikrváceníinevolnostizvraceníikrevibřichoinádoryizhoubnéistrava-zažívání
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku
Žaludeční vředy jsou v současnosti snadno léčitelným onemocněním. Komplikace vředové choroby žaludku a dvanáctníku však mohou vést k ohrožení života. Vznikají nejčastěji následkem zanedbání příznaků a neléčením vředové choroby. Jedině rozeznání a okamžité odborné řešení vzniklých komplikací může pacientovi zachránit život.
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku, /komplikace_vredu

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?