Jaroslav Pavelka na téma srdcebolestporuchy vědomí12. května 2008

Srdeční infarkt: rozpoznání infarktu

Bezodkladné zahájení masáže srdce při infarktu zachrání život a včasné další léčení může vrátit pacienta do plného zdraví.

sharehttps://www.pralek.cz/srdecni_infarkt?usp=sharing Sdílet na facebooku

Infarkt myokardu (česky záhať srdečního svalu) patří mezi civilizační choroby. Většinou navazuje na nezdravý životní styl (kouření cigaret, nedostatek pohybu, obezita, cukrovka, vysoký krevní tlak, stres), ale může přijít i z „plného zdraví“ u aktivního člověka. Infarkt postihuje nejčastěji muže ve středním a vyšším věku.

Jak funguje srdce

Srdeční sval pumpuje krev do těla. Aby srdeční sval mohl dobře pracovat, musí být sám zásoben dostatečným množstvím okysličené krve. Zvláštní cévy rozvádějí krev srdcem, postupně se větví a ke každému kousku srdečního svalu přivádí krev pouze jediná céva.

V jiných svalech a orgánech k jednomu místu přivádí krev více cév, poškození jedné z nich je snadno nahrazeno ostatními a vzniklý problém se nemusí vůbec projevit. Zdravá céva má ve stěně sval a je schopna se rozšiřovat nebo zužovat – podle nároků zásobovaného místa.

Člověk trénovaný pravidelnou zátěží je schopen v případě potřeby několikanásobně zvýšit práci srdce; zrychlením akce srdeční, zvýšením krevního tlaku a zvýšením stažlivosti srdce. Je-li srdeční sval dostatečně zásoben krví, zvýšení srdeční aktivity si člověk ani neuvědomuje, nemá žádné potíže.

Srdeční rytmus je určován zvláštním uzlíkem, z něhož vychází v určitých intervalech impulzy a stahy srdeční se rozšiřují po srdci systematicky speciálním nervovým převodním systémem.

Projevy onemocnění srdečních cév

Srdeční cévy podléhají stárnutí stejně, jako ostatní cévy v těle. Jejich kornatění (ateroskleróza) se vyvíjí:

 1. změnou cévní výstelky,
 2. postupným ukládáním tuků,
 3. snížením roztažitelnosti,
 4. postupným zužováním až po úplný uzávěr cévy (infarkt).

Proces kornatění cév začíná již v dětském věku a v průběhu života se zhoršuje. Jestliže z důvodu kornatění srdeční sval dostává v daném okamžiku méně krve než potřebuje, nemoc se projeví pálivou nebo svíravou bolestí za hrudní kostí. Bolest vyzařuje do zad, do krku, do horní končetiny nebo do břicha (podle umístění postiženého ložiska na srdci).

Potíže mohou samovolně po zklidnění ustat a opět se vrátit při stresu, námaze, nebo jen při přejedení. Tento stav může být dlouhodobý, pak se nazývá angína pectoris.

Jestliže dojde k (téměř) úplnému uzávěru některé srdeční cévy, do určitého okrsku srdečního svalu nepřichází žádná krev. Náhle vzniknou potíže podobné, jako při angíně pectoris, ale intenzivnější. Pak postižená část srdce přestává správně pracovat – vzniká srdeční infarkt.

Závažnost infarktu podle rozsahu a umístění

V případě postižení malého rozsahu (například pouze část stěny srdeční) bez postižení převodního systému vzniknou potíže a bolesti, ale stav se může sám upravit. Drobná postižená část srdce sice odumře, ale později se zahojí jizvou a na funkci srdce nemusí zůstat žádné následky – jedná se o tzv. přechozený infarkt.

V případě narušení převodního systému bude podle rozsahu a umístění ložiska infarkt závažný a vzniká porucha rytmu nebo dokonce zástava srdce během několika sekund.

V případě závažného infarktu se srdeční zástavou může zachránit život okamžitá resuscitace. Po úspěšné resuscitaci a prokázání infarktu EKG záznamem (záznam infarktem změněné elektrické aktivity srdeční) má pacient šanci dostat se včas k výkonu na specializované pracoviště.

Dříve než dojde k odumření infarktem ohroženého svalu, může se podařit do postižené cévy zavedenou sondou obnovit průtok krve a infarkt se vůbec nevyvine. Výsledkem je vyléčení a návrat do plného zdraví během několika dnů.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co znamená nezdravý životní styl?
 2. Využívá srdeční sval ke své výživě pumpovanou krev nebo má své vlastní cévy?
 3. K čemu slouží svaly ve stěně cév?
 4. Čím je způsobena pálivá bolest za hrudní kostí?
 5. Čím je dáno, že někdo infarkt přechodí bez následků a někdo má vážné potíže?
 6. Proč je dobře pospíchat při vzniku popsaných potíží s vyhledáním lékařské pomoci?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 12. května 2008

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Závislosti na kouření je snazší předejít
23. února 2012
prevencezdravý životní stylcévykašelnádoryzhoubnéinfarkt
Závislosti na kouření je snazší předejít
Kouření tabáku (nejčastěji cigaret) přináší kuřákovi krátkodobě příjemný prožitek, ale dlouhodobě nepříjemnou závislost na nikotinu. Podle stupně závislosti již nebývá kouření nikterak příjemným zážitkem, spíše vzniká problém, když nezbytná cigareta chybí.
Obezita jako nepoměr příjmu a výdeje energie
28. února 2008
strava-zažívánízdravý životní stylpohyblátková výměnaprevencebřicho
Obezita jako nepoměr příjmu a výdeje energie
Obezitu může řešit jedině změna poměru příjmu a výdeje energie. Pokud se množství přijaté energie (potravou) rovná množství energie spotřebované (prací nebo cvičením), pak člověk nehubne ani netloustne.
Cukrovka: jak žít s cukrovkou
26. března 2008
strava-zažívánílátková výměnaporuchy vědomíprvní pomocmozek-nervycévybřichoorgány
Cukrovka: jak žít s cukrovkou
Ukázněný diabetik se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Dlouhodobé komplikace jsou způsobené nedodržováním doporučených zásad.
Krevní tlak, správné měření a vyhodnocení tlaku
27. března 2008
srdcecévyprevencezdravý životní styltlakoměrstrachlátková výměna
Krevní tlak, správné měření a vyhodnocení tlaku
Opakovaně naměřené hodnoty krevního tlaku se liší v závislosti nejen na zdravotním stavu, ale i na podmínkách měření.
Cévní mozková příhoda neboli iktus či mrtvice
5. července 2008
infarktcévymozek-nervyzvraceníporuchy vědomísrdce
Cévní mozková příhoda neboli iktus či mrtvice
Záludnost cévní mozkové příhody spočívá v nenápadnosti jejího nástupu a v jejím pozvolném a nebolestivém rozvoji.
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
11. září 2013
látková výměnastrava-zažívánízdravý životní stylprevencecévymozek-nervy
Jak snížit hladinu cholesterolu v krvi
Vysoká hladina cholesterolu v krvi a jeho usazování v cévách je následkem dlouhodobého stresu a nedostatku vitamínu C. Obojímu lze tedy přirozeně předejít omezením stresu a správnou životosprávou. Vynechání tučných jídel nemá na hladinu cholesterolu v krvi žádný vliv.
Resuscitace neboli oživování
20. dubna 2008
poruchy vědomíporanění
Resuscitace neboli oživování
V případě vyhasnutí základních životních funkcí zachrání život neodkladné zahájení srdeční masáže ještě před příjezdem lékaře.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?