Jaroslav Pavelka na téma ledvinymočová soustavakolika13. srpna 2008

Močové kameny a ledvinová kolika

V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem může vzniknout ledvinová kolika.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/mocove_kameny?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

V bederní oblasti jsou uloženy 2 ledviny, ve kterých se tvoří moč. Z ledvinové pánvičky (dutina uvnitř ledviny) průběžně odtéká moč dvěma močovody do močového měchýře. Zde se moč shromažďuje a při močení je močovou trubicí vypuzena ven z těla.

Močí jsou z těla odstraňovány zplodiny látkové přeměny. Aby ledviny správně fungovaly, je třeba aby v těle bylo dostatek tekutin. V případě nedostatku tekutin jsou ledviny přetěžovány a tvorba moči je velmi náročná. V příliš koncentrované moči se snadno vytvoří kameny nebo zánět.

Ledvinové kameny a ledvinová kolika

Za určitých podmínek se v ledvinové pánvičce může vytvořit kámen. Dokud netlačí na okolní tkáně, nemusí působit potíže. Časem se mění, podle podmínek se může zvětšovat, nebo se uvolní a dostane se do močovodu. Podráždění nebo poškození močovodu může způsobit krvácení do moče. Jestliže ucpává močovod a zabraňuje odtoku moči z ledviny, je postupně protlačován nebo někde uvízne, tím způsobí ledvinovou koliku.

Ledvinová kolika je krutá nesnesitelná bolest vyzařující z beder jednostranně do třísla nebo do stehna, většinou doprovázená zvracením. Bolest přinutí pacienta okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Léčení ledvinových kamenů

Kdo jednou zažije ledvinovou koliku, dělá všechno pro to, aby se již neopakovala. Vhodná životospráva a úměrné množství různých tekutin většinou zajistí proplachování močových cest a zamezí tvorbě nových kamenů.

Vzniklý kámen v pánvičce ledviny lze rozbít. Zvláštním ultrazvukovým přístrojem je řízená rázová vlna směrována přesně na kámen, který je postupnými výboji rozdrcen. Proces je nebolestivý, okolní tkáně nijak netrpí.

Kámen v močovém měchýři nemusí působit dlouho potíže a může narůst do velkých rozměrů. Metodu odstranění močových kamenů (rozpouštění, stažení, rozbití nebo operační odstranění) určí individuálně urolog (lékař který se zabývá léčením močových cest).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Je pro ledviny zátěží nadbytek nebo nedostatek tekutin?
  2. Čím je způsobena ledvinová kolika?
  3. Jaké jsou možnosti léčení ledvinových kamenů?

Informace o článku

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 13. srpna 2008

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Zánět močového měchýře žen
27. ledna 2010
močová soustavazánětprochlazeníbolestbřichopoceníneúrazovéprevencekrvácení
Zánět močového měchýře žen
Zánět močového měchýře je nepříjemné a velmi bolestivé onemocnění, které není nakažlivé ani nebezpečné. Postihuje nejčastěji mladé ženy a bohužel se vracívá. Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátípocenínevolnostbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazáněthygienastrava-zažívánínevolnostzvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Mýtus o urychlení rakoviny operací
5. října 2007
rakovinamýtystrachnádoryzhoubnéuzlinykrvácenízvraceníbolest
Mýtus o urychlení rakoviny operací
Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
zvracenínevolnostžaludekstrava-zažívánízdravý životní stylbřichobolest
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
úrazykrváceníspáleninyzlomeninyvykloubeníbolestzánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažívánížlázažlučníkžaludekbřichotekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
tekutinyzdravý životní stylmočová soustavateplotapoceníprevencedětskéstařecké
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

  • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
  • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
  • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
  • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
  • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?