Jaroslav Pavelka na téma bolestzánětneúrazové19. dubna 2011

Bolest paty: patní ostruha

Patní ostruha je zkostnatělý výrůstek patní kosti v místě úponu vazu. Léčení počátečních příznaků nemoci je snadné. U plně vyvinutého onemocnění jsou nutné složitější léčebné metody.

Získat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/patni_ostruha?usp=sharing Diskutovat na našem Facebooku Sdílet na Facebooku Navrhnout úpravy článku

Patní ostruha (exostosis calcanei) vzniká jako následek dlouhodobého přetěžování stáním nebo sportem, obzvlášť v kombinaci s nevhodnou obuví. Přetěžování je i příčinou onemocnění ostatních šlach a jejich úponů ke kostem.

Ostruha se může vytvořit pod patou uprostřed nohy, na vnitřní nebo zevní straně plosky. Někdy vznikne za patou, na zadní straně v místě úponu Achillovy šlachy. Výskyt ostruhy pod i za patou není vzácností.

Vývoj a projevy patní ostruhy

 1. Při vzniku ostruhy se jedná zpočátku jen o bolesti paty v souvislosti se zátěží.
 2. Následně dochází k ukládání vápníku do přetěžovaného nebo opakovanými drobnými úrazy drážděného úponu.
  • Úpon vazu ke kosti se postupně mění v plnohodnotnou kost a tím vzniká kostěný výrůstek.
 3. Plně vyvinutá ostruha bolí:
  • mechanickým tlakem proti tvrdé podložce nebo proti botě,
  • bolestivý je stále i úpon šlachy k ostruze.

Léčení prvotních projevů patní ostruhy

Již při prvních projevech onemocnění je vhodné podstoupit chirurgické nebo ortopedické vyšetření včetně rentgenu paty. Typická je bolestivost nejvíce ráno (než se noha „rozchodí“), nebo naopak bolest po námaze, třeba i večer v klidu. Na rentgenu zatím není žádný nález, ale už se dá usoudit, že vzniká patní ostruha.

Léčení plně rozvinuté patní ostruhy

V případě, že pacient vyhledá odborného lékaře až s plně vyvinutou ostruhou, bude léčení svízelnější. Vyšetření a rentgen vyvinutou patní ostruhu prokáže. Lze vyzkoušet metody léčení popsané výše. Jejich efekt však nyní již nemusí být dostatečný.

 • Je namístě užití nejrůznějších ortopedických vložek a jiných ortopedických pomůcek k odlehčení bolestivých míst. Správně vedená rehabilitace může zcela zbavit pacienta potíží.

Například mohou potíže ustoupit napravením chybného stereotypu chůze (uvolněním páteře), pokud vnik ostruhy způsobil. Ostruha tím nezmizí, ale pacient může bezbolestně chodit.

 • Moderní a účinnou metodou léčení ostruhy je ultrazvuková rázová vlna vytvářená zvláštním přístrojem, který vlastní mnohá pracoviště.
 • Rentgenové ozařování odstraní z bolestivého úponu aseptický zánět a tedy i bolest. Nebolestivá ostruha však nezmizí.
 • Jsou-li všechny vyjmenované léčebné metody bez efektu, je nevyhnutelné přistoupit k ortopedické operaci.

Prevence bolesti pat správnou péčí o nohy

Předcházet bolestem pat a nohou lze správnou péčí o nohy – vhodnou obuví, procvičováním a masírováním nohou. Vždy je nutné upravit vadné postavení nohou správnými ortopedickými pomůckami nebo fyzioterapií.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je patní ostruha?
 2. Jaká je častá příčina bolesti paty neúrazového původu?
 3. Kde se na patě ostruha nachází?
 4. Co bývá příčinou vzniku patní ostruhy?
 5. Jaké jsou možnosti léčení ostruhy?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 19. dubna 2011

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Vhodná a nevhodná obuv
28. listopadu 2011
pohybprevencezdravý životní stylúrazybolestdětské
Vhodná a nevhodná obuv
Vhodná obuv je taková, která je adekvátní danému sportu nebo jiné aktivitě. Sportování, chůze nebo běhání musí být příjemné, bota nesmí být volná ani nikde tlačit. Materiál, ze kterého je obuv vyrobena, nesmí alergizovat.
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
bolestpohybzánětuzlinaneúrazovémikroorganizmyantibiotika
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit potíže – nadměrnou tvorbu mazu nebo jeho nedostatek. Obojí je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
bolestneúrazovéprevenceúrazypohybbřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazáněthygienastrava-zažívánínevolnostzvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
úrazykrváceníspáleninyzlomeninyvykloubeníbolestzánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
angínabezvědomíteplotacévyzvraceníalergie
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestimunitapocenílátková výměnaúrazovéneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?