Jaroslav Pavelka na téma močová soustavadětskéošetření9. července 2009

Péče o penis, hygiena chlapců, fimóza, obřízka

Péče o penis již od útlého věku je podmínkou jeho správného dalšího vývoje. Tím se zamezí vzniku zánětu a hlavně následných komplikací a potíží v dospívání.

sharehttps://www.pralek.cz/penis-fimoza-obrizka?usp=sharing Sdílet na facebooku

Na ošetřování, koupele, přetahování nebo nepřetahování předkožky novorozenců a kojenců je více lékařských názorů. Pediatr většinou doporučuje nechat penis bez přetahování předkožky při koupeli, chirurg doporučuje předkožku uvolnit a při koupeli přetahovat přes žalud.

Popis penisu, předkožka

Topořivá tělesa penisu jsou kryta volně posunlivou kůží a žalud je kryt citlivou sliznicí. Volné podkoží na penisu umožňuje samovolné přetažení kůže přes žalud. Tím je žalud kryt dvěma vrstvami kůže – jedna vrstva směrem k žaludu a druhá vrstva kůže navenek. Tato zdvojená kůže se nazývá předkožka. Mezi žaludem a vnitřním listem předkožky leží dutina – vak předkožky.

Kůže obsahuje množství žlázek, které produkují různé důležité látky. Vrchní odumřelé vrstvy kůže se neustále odlučují. V případě zanedbané hygieny se produkty žlázek spolu s odumřelými buňkami a všudypřítomnými bakteriemi hromadí v předkožkovém vaku. Takto vzniká bělavá hmota se nazývá smegma.

Během koupele je nutné přetáhnout předkožku přes penis, předkožkový vak omýt vlažnou vodou. V případě zanedbání hygieny se smegma objeví již během několika dnů; pravidelnou hygienou se smegma vůbec neobjeví.

Onemocnění předkožky penisu

Poměrně často se stává, že jsou už při narození vytvořeny slepeniny mezi žaludem a vnitřním listem předkožky. To má za následek nemožnost přetažení předkožky přes žalud. Pak je nutné vyhledat chirurgické nebo urologické ošetření a slepeniny nechat snadným zákrokem uvolnit (uvolnění konglutinací).

V případě, že se slepeniny neuvolní a předkožku nelze přetáhnout, slepeniny se postupně mění ve srůsty mezi žaludem a předkožkou. Jejich následné uvolnění v pozdějším věku je pak již složitější a bolestivé a ve chlapcích zanechává negativní zážitek.

Mezitím se hromadí v předkožkovém vaku smegma. Občasný zánět vaku (balanitis) vede k podráždění předkožky a k jejímu jizvení. Opakované záněty vaku vyústí ve významné zúžení zevního ústí předkožky (fimóza, phimosis). V tom případě již nelze předkožku přetáhnout přes žalud (otvor v předkožce je menší než velikost žaludu).

Při močení se ztenčuje proud, který je limitovaný otvorem v předkožce. Močí se naplňuje předkožkový vak a smegma se může močí z vaku vyplachovat a dítě nemusí mít potíže až do první erekce. V souvislosti s erekcí musí být často řešeny zbytky slepenin nebo srůstů v předkožkovém vaku.

Řešením fimózy je jedině operace. Celá předkožka se musí odstranit (operace se jmenuje obřízka). Po operaci jsou odstraněny všechny předchozí problémy. Žalud je však trvale obnažen, sliznice není kryta kůží.

Nejen Židé však provádějí obřízku rituálně z náboženských důvodů. Výhodou trvale obnažené sliznice žaludu je nemožnost tvorby smegmatu. A snad i snížení citlivosti žaludu s následným prodloužením doby sexuálního aktu.

V případě opakované balanitidy dospělého muže se rozvíjí rovněž nejprve jizvení a postupně až úplné zúžení zevního otvoru předkožky – fimóza. Často se jedná o jeden z prvních příznaků nepoznané cukrovky nebo o velmi zanedbanou hygienu.

Při částečném zúžení zevního ústí předkožky může vzniknout stav, kdy se žalud protlačí zúženým místem ven, ale již nelze předkožku přetáhnout zpět a předkožka zaškrtí žalud. Vznikne dramaticky vypadající stav, žalud rychle otéká a zarudne, předkožka jej zaškrcuje, penis je bolestivý. Tento stav se nazývá parafimóza a vyžaduje neodkladné chirurgické nebo urologické ošetření.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Čím je tvořená předkožka a k čemu slouží?
 2. Co je smegma?
 3. Čím je způsobeno zúžení zevního ústí předkožky?
 4. Co je fimóza?
 5. Co je parafimóza?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 9. července 2009

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Boj proti akné
26. února 2008
žlázakůže-podkožíbouličkaprevencezánětošetřenínemocporaněníteplota
Boj proti akné
Akné je onemocnění mazových žláz v kůži. Vzniká nejčastěji v souvislosti s hormonálními změnami v pubertě, kdy se obsah mazových žláz stává tužší a samovolně nevytéká. Při mechanickém vyprazdňování akné je důležité dbát na hygienu.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikateplotazánětnemocstrava-zažívánízvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotanemocbolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Cukrovka: jak žít s cukrovkou
26. března 2008
strava-zažívánílátková výměnaporuchy vědomíprvní pomocmozek-nervycévybřichoorgány
Cukrovka: jak žít s cukrovkou
Ukázněný diabetik se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Dlouhodobé komplikace jsou způsobené nedodržováním doporučených zásad.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?