Krátkodobý tlak žaludku

Krátkodobý tlak žaludku bývá způsoben funkční poruchou trávení (např. přejedením) nebo nadměrným hladověním spojeným s nervozitou. Tlak většinou sám ustoupí po vytrávení nebo najedení a zklidnění.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 14. června 2011
 

Je-li tlak žaludku způsoben funkční poruchou trávení, ustoupí podle své příčiny. Potíže vzniklé po přejedení ustoupí po vytrávení. Takový tlak bývá nejčastěji známkou nevhodného stravování. Tlak žaludku nalačno mívá příčinu v nevyvážené psychice. Většinou pomůže zklidnění a lehké jídlo.

Teprve opakovaný a dlouhodobý tlak žaludku (bez souvislosti s uvedenými příčinami) může svědčit pro závažné onemocnění žaludku (zánět žaludku, vředová choroba či nádor).

Náhlá krátkodobá žaludeční nevolnost

Vyskytuje se bez souvislosti s jídlem (nebo zpočátku jídla po delším hladovění). Jedná se o pocit na zvracení (nausea) způsobený podrážděním 10. hlavového nervu (bloudivý nerv). K tomu může dojít na různých místech; podráždění ušního bubínku, jícnu, bránice, žaludku, střeva, pobřišnice. Taková žaludeční nevolnost ustoupí po hlubokém nadechnutí, po zívnutí nebo kýchnutí, někdy po zakašlání a může ustoupit i sama od sebe.

Pachuť v ústech

  1. Kyselá pachuť v ústech se může objevit jako následek přejedení – tedy zvýšením tlaku v žaludku. Kyselý žaludeční obsah (odlišit od pálení žáhy) se může vracet jícnem do dutiny ústní. Stane-li se tak ve spánku, může dojít k jeho vdechnutí s následným prudkým kašlem nebo dokonce s fatálním koncem.
  2. Hořká pachuť v ústech bývá doprovodným jevem při onemocnění žlučníku. Po požití nevhodného jídla se nesprávné množství a koncentrace žluči může dostat zpět z dvanáctníku do žaludku a jícnem do ústní dutiny. Nepříjemné hořko v ústech bývá spojeno s říháním.

Zvracení žaludečního obsahu s příměsí krve

Tlak žaludku přirozeně předcházívá zvracení. Úporným zvracením může dojít až ke zvracení žaludečního obsahu s malou příměsí krve. Takové drobné krvácení vzniká porušením sliznice na přechodu mezi jícnem a žaludkem (Mallory-Weisův příznak). Porušená sliznice se sama zhojí, jakmile zvracení ustane. Krevní ztráty nebývají závažné a není třeba se strachovat na rozdíl od masivního krvácení žaludečního vředu.

K úpornému reflexnímu zvracení dochází při obraně organizmu proti otravě požitím zkaženého či nevhodného jídla (včetně otravy alkoholem). Stejně tak může být reflexní zvracení vyvolané přejedením.

Říhání

Tlak žaludku způsobený nadměrným množstvím plynu může být uvolněn říhnutím (v doprovodu typického zvuku). V opačném případě se plyn vstřebá. Přítomnost malého množství plynů v žaludku pomáhá mísení potravy.

Nadměrné množství plynů je způsobeno:

  1. následkem hltavého způsobu jídla (polykání vzduchu spolu s jídlem),
  2. uvolněním CO2 ze syceného nápoje (limonáda, pivo),
  3. poruchou trávení nejčastěji v souvislosti s onemocněním žlučníku.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Čím může být vyvolán tlak žaludku?
  2. Jak závažná je přítomnost malého množství krve ve zvratcích?
  3. Čím je způsobena kyselá pachuť v ústech?
  4. Čím je způsobena hořká pachuť v ústech?
  5. Čím je způsobeno nadměrné říhání?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 14. června 2011

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Zvracení, průjem, škytání a větry
10. září 2009
izvraceníinevolnostižaludekistrava-zažíváníijedizdravý životní stylibřicho
Zvracení, průjem, škytání a větry
Některé jinak přirozené projevy trávení mohou být za určitých podmínek obtěžující. Všechny lze ovlivnit změnou stravovacích návyků.
Zvracení, průjem, škytání a větry, /travici_potize
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
izdravý životní stylistrava-zažíváníižlázaižlučníkižaludekibřichoitekutiny
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Stravovací návyky a trávicí systém, /zdrave_traveni
Žaludeční potíže: bolest žaludku
30. května 2011
ižaludekibřichoizvraceníistrachistrava-zažíváníiteplotaizánětimikroorganizmy
Žaludeční potíže: bolest žaludku
Správnou životosprávou lze předejít vzniku různých onemocnění žaludku včetně žaludečního vředu. Žaludeční problémy souvisí často se stresem. Podmínkami zažívací pohody jsou zvládnutí vlastní psychiky a správné stravovací návyky.
Žaludeční potíže: bolest žaludku, /bolest_zaludku
Žaludeční a dvanáctníkový vřed
20. července 2011
ižaludekizvraceníistrava-zažíváníibřichoiantibiotikaiprevence
Žaludeční a dvanáctníkový vřed
Žaludeční vředy jsou v současnosti dobře léčitelným onemocněním. Vřed lze vyléčit běžnými léky a nemocný žaludek není třeba operovat. V případě zanedbání vředové choroby však mohou vzniknout život ohrožující komplikace.
Žaludeční a dvanáctníkový vřed, /zaludecni_vredy
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku
31. července 2011
ižaludekikrváceníinevolnostizvraceníikrevibřichoinádoryizhoubnéistrava-zažívání
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku
Žaludeční vředy jsou v současnosti snadno léčitelným onemocněním. Komplikace vředové choroby žaludku a dvanáctníku však mohou vést k ohrožení života. Vznikají nejčastěji následkem zanedbání příznaků a neléčením vředové choroby. Jedině rozeznání a okamžité odborné řešení vzniklých komplikací může pacientovi zachránit život.
Komplikace žaludečního a dvanáctníkového vředu, rakovina žaludku, /komplikace_vredu
Prevence a léčba žlučových kamenů
9. listopadu 2007
ižlučníkibřichoiříháníizvraceníistrava-zažíváníiprevenceizánětistrach
Prevence a léčba žlučových kamenů
Žlučové kameny vznikají špatnými stravovacími návyky – zejména zapíjením jídla vodou. Operace žlučníku tvorbu dalších žlučových kamenů nezastaví. Jejich tvorbě zamezí až změna stravovacích návyků.
Prevence a léčba žlučových kamenů, /zlucove_kameny

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?