Jaroslav Pavelka na téma imunitamikroorganizmyzdravý životní styl20. července 2008

Chřipka: virové onemocnění

Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje; je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje, a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.

Viry jsou vedle bakterií další možnou příčinou přenosných onemocnění. Jsou mnohem menší než bakterie, nejsou viditelní světelným mikroskopem (elektronovým ano). Napadají lidské buňky. Některé viry mají nejraději svalové a vazivové, jiné jaterní buňky, jiné viry napadají nejraději nervové buňky. Po napadení hostitelské buňky dokážou viry zasáhnout do její genetické informace a přinutit ji, aby pracovala pro viry podle jejich přání. V buňce se viry množí a postupně napadají celý organizmus.

Šíření chřipky

Známé a obávané viry chřipky se šíří mezi lidmi nejčastěji kapénkovou infekcí. Hlavně kašlem a kýcháním jsou v lidských společenstvích viry chřipky přenášeny z člověka na člověka. Po napadení člověka se v lidských buňkách pomnoží a způsobí příznaky chřipky. Chřipka je závažné horečnaté onemocnění postihující celý organizmus. Je třeba ji odlišit od běžné nemoci z prochlazení.

Postupně se takto virus chřipky rozšiřuje do sousední vesnice, města, státu – časem tak virus oběhne celou Zemi. V průběhu šíření však postupně mění svou identitu a na původní místo se virus vrací v tak změněné formě, že ho imunitní systém nedokáže rozeznat a navzdory imunitě vůči v minulosti prodělané chřipce může organizmus chřipkou znovu onemocnět.

Komplikace a léčba chřipky

Chřipkou onemocní nejspíš člověk oslabený věkem nebo jinou chorobou, unavený, vyčerpaný, netrénovaný, trpící nedostatkem vitamínů, mající nízkou imunitu. Čím je pacient slabší, tím závažnější u něj bude průběh onemocnění. Pro člověka, který je sešlý věkem a mnohými chorobami může být chřipka osudná.

Chřipkové epidemie mají různá jména, podle míst kde byl ten který virus izolován. Proti konkrétnímu viru chřipky je možné se nechat preventivně očkovat. Dávka oslabeného viru je očkovanému člověku aplikována, jeho tělo virus zmapuje a vytvoří si příslušné protilátky. Očkovací látka je funkční, dokud virus nezmutuje. To trvá různě dlouho, většinou několik měsíců.

Spolehlivý lék proti chřipce neexistuje. Jsou léky podpůrné, kterými je možno blahodárně ovlivnit příznaky chřipky; léky proti vysoké horečce a proti bolestem a léky proti kašli. Zásadní léčbou je ale klid na lůžku, dostatek tekutin (čaj a střídavě minerálky), pocení, udržování teploty kolem 38 °C, vitamíny podle chuti – nejlépe přírodní. Pacienta není třeba nutit do jídla, dokud mu není dobře. Pacienta je však nutno neustále nutit do pití.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Jakým způsobem se šíří chřipka?
 2. Proč může člověk opakovaně onemocnět chřipkou přestože má imunitní systém v pořádku?
 3. Za jakých podmínek může být onemocnění chřipkou osudné?
 4. Jak léčit rozvinutou chřipku?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 20. července 2008

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazáněthygienastrava-zažívánínevolnostzvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
ušní-nosní-krčnízánětmikroorganizmydětsképoranění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání (či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem).
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátípocenínevolnostbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
zdravý životní stylprevencealergiemikroorganizmyantibiotikadětskézánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
bolestneúrazovéprevenceúrazypohybbřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
kašeldýchánízánětmikroorganizmyteplotastrachbřichoporanění
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
tekutinyzdravý životní stylmočová soustavateplotapoceníprevencedětskéstařecké
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
10. září 2009
zvracenínevolnostžaludekstrava-zažívánízdravý životní stylbřichobolest
Funkční poruchy trávení: zvracení, průjem, škytání, větry
Mnohým funkčním poruchám trávení lze předejít dodržováním správných stravovacích návyků.
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské hygiena imunita krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nevolnost nezhoubné pocení pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání tekutiny teplota úrazy uzlina žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné žláza zlomeniny žlučník zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?