Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Stupně nastavení imunitního systému
- Správně fungující imunitní systém dokáže rozpoznat a označit drobného cizího nepřítele v lidském těle (nejčastěji viry nebo bakterie). Vetřelec je po označení rychle zlikvidován speciálními bílými krvinkami.
- Snížená imunita vede k tomu, že nepřítel není rozpoznán a bílé krvinky ho ignorují. Nepoznané cizí bakterie se snadno pomnoží a vzniká zánětlivé onemocnění, které je nutno léčit antibiotiky.
- Nadměrná imunitní aktivita naopak může označovat za nepřítele i takové látky v těle, které ve skutečnosti nepřítelem nejsou (např. pylová zrnka, prach, částečky kovu nebo různé léky). Pak se jedná o alergii na tu kterou látku, dnes již bohužel často i o alergie smíšené.
- Může dokonce být imunitním systémem označena za nepřítele i některá tělu vlastní bílkovina a proti ní se tvoří protilátky. Pak se jedná o závažné tzv. autoimunní onemocnění.
Co dělat pro správně fungující imunitní systém
Nejnovější výzkumy prokázaly, že nejsilnější a nejzdravější jedinec, který má řádně vyvinutý imunitní (obranný) systém, je tedy odolný vůči nakažlivým nemocem i vůči prochlazení, vyroste tehdy,
- narodí-li se přirozenou cestou (blízkost porodních cest a konečníku je již při porodu prvním setkáním s dávkou bakterií),
- je-li kojen, dostává další obranné látky od matky spolu s mateřským mlékem,
- k obranným látkám, kterými byl vybaven již při porodu a vydrží mu asi 6 týdnů si záhy začíná vytvářet svoje vlastní,
- následně si batole strká do pusy vše co vidí, mnohdy i věci nám zcela nepochopitelné, jde o pudové chování, smyslem je časně si zmapovat okolní bakterie a záhy tvořit imunitu,
- výhodou je blízkost domácích zvířat, návštěva chléva, pobyt na venkovském dvoře, pohladit zvíře pod dohledem opatrovníka je správné.
Skleníkové prostředí bez přítomnosti bakterií není pro zdárný vývoj dítěte správné, opačný extrém však jistě rovněž ne. Bohužel domácí mazlíček často olizuje majiteli (nebo i dítěti!) obličej. Na čenichu a v tlamě psa a kočky žijí zcela odlišené a pro člověka nepřijatelné bakteriální kmeny.
Imunitní systém a antibiotika
Opakované a nadměrné užívání antibiotik vede k oslabení imunitního systému. Choroboplodné zárodky jsou pomocí antibiotik zlikvidovány dříve, nežli se proti nim vytvoří dostatečně kvalitní imunita.
Při opakovaném setkání se stejným mikrobem může tedy dojít k opakovanému onemocnění. Nyní již však má tento mikrob patrně vytvořenou resistenci vůči tomu antibiotiku, kterým byl pacient posledně léčen. Pro zvládnutí klinicky stejné choroby je nutné nasadit odlišné antibiotikum.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Co je imunita?
- Proč je pro dítě vhodný pobyt na vesnici, v různých prostředích a v různých kolektivech?
- Čím mohou antibiotika snižovat imunitu?
- Proč nelze na stejnou chorobu dávat opakovaně stejná antibiotika?
Informace o článku
- Jaroslav Pavelka Autor:
- 1. června 2008 Datum vytvoření:
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 14. května 2008
- zánětimunitamikroorganizmyteplotanemocušní-nosní-krčníprevence
- Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
- Bakterie, které imunitní systém vyhodnotí jako nežádoucí, jsou likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud dočasně mikroorganizmy vítězí (to se projevuje příznaky zánětu).
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/antibiotika?usp=sharing
- 16. června 2008
- mikroorganizmyantibiotikateplotazánětnemocstrava-zažívánízvracení
- Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
- Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/mikroorganizmy?usp=sharing
- 2. října 2008
- teplotazánětušní-nosní-krčnídětskéboleststařeckéneúrazovéprevence
- Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
- Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
- Přečíst
- share https://www.pralek.cz/teplota?usp=sharing