Jaroslav Pavelka na téma ipohybirehabilitaceineúrazové20. listopadu 2008

Bolesti v zádech, houser

Je přímá souvislost mezi bolestmi v zádech, nepřiměřenou fyzickou aktivitou, zpocením a následným prochlazením zad a to nejčastěji v oblasti bederní nebo krční páteře.

iZískat odkaz na článekhttps://www.pralek.cz/bolesti_v_zadech_houser?usp=sharingi Diskutovat na našem Facebooku i Sdílet na Facebooku iNavrhnout úpravy článku

Páteř je oporou těla. Aby dobře plnila svou funkci, musí být přiměřeně pevná, ohebná a pružná. Obratle, z nichž se páteř skládá, si můžeme představit jako komín postavený z hracích kostek. Obratle jsou spojeny mnoha klouby, vazy a svaly. Zvláštní pozornost zasluhuje velmi zatěžovaný kloub mezi páteří a pánví – SI skloubení.

Aby byla zachována pevnost páteře, musí být obratle jako stavební kameny pevné, musí obsahovat dostatek vápníku. Největší nápor na pevnost obratlů bývá při pádu na zadek se současným předklonem; obratel se může tlakem sousedních obratlů zbortit. Pevné vazy brání posunu obratů mezi sebou a zajišťují normální dvojesovité prohnutí páteře.

Vazy musí mít určitou přiměřenou vůli, aby byla umožněna ohebnost páteře všemi směry. Nejvolnější je krční páteř, pak bederní, nejméně volná je hrudní, křížové obratle jsou dokonce pevně srostlé v křížovou kost, na ni navazuje kostrč. Hybnost páteře je zajištěna příčně pruhovaným (hlavně zádovým) svalstvem.

Pružnost páteře zajišťují meziobratlové destičky (disky). Pevné obratle mají na sousedních stranách konvexní prohnutí a vzniklý čočkovitý prostor je vyplněn pružnou meziobratlovou destičkou, která je složena z několika vrstev (podobně jako cibule). Proto je páteř stlačitelná a roztažitelná. Dospělý člověk je po zátěži (večer) o 1 až 2 cm nižší než po odpočinku vleže (ráno).

i Součinnost popsaných komponent umožňuje správnou a bezbolestnou funkci páteře.

Co a proč bolí

Může vzniknout problém ve stavbě páteře, jako:

 • deformita vrozená nebo získaná (velmi časté), například torticollis,
 • přetížení části páteře (např. nezvyklou prací, pádem, sportem, prudkým pohybem, spánkem v nevhodné poloze, dlouhodobým pobytem v nepřirozené poloze),
 • přílišné uvolnění vazů,
 • zborcení těla obratle (zároveň s rozvolněním vazů),
 • v místech přetěžovaných úponů svalů a vazů ke kosti (tvoří se kostěné výrůstky),
 • podráždění, prochlazení, rozvolnění nebo přetížení SI skloubení.

V případě takového onemocnění kloubů a vazů přebírá jejich funkci (udržet polohu těla) svalový korzet. Nahrazuje však jejich funkci pouze částečně nebo krátkodobě. Brzy se objevují v přetížených svalech bolestivé zatvrdliny – svalové kontraktury. Jestliže je kontrakturou utlačován z páteře vystupující nerv, bolest vyzařuje tím směrem, kam tento nerv vede – kořenové bolesti. Úplné bolestivé ztuhlosti části pateře s nemožností pohybu se říká houser.

Zhoršováním stavu může dojít až k výhřezu meziobratlového disku směrem do páteřního kanálu a tím k útlaku míchy se závažnými důsledky. Bolestivé jsou přetěžované úpony svalů a vazů ke kostem. Další častá příčina bolestí v kříži s vyzařováním do kyčle nebo do stehna spočívá v onemocnění SI skloubení.

Co dělat proti bolestem v zádech

Bolesti v zádech začínají již v dětském věku. Vyskytují se u lidí cvičících i lenošících, u sportovců, počítačových nadšenců, u obézních i hubených. Nejvíce potíží mívají lidé v dospělosti, ve stáří bolesti v zádech většinou samovolně ustupují.

Hlavní zásady, jak zmírnit bolesti v zádech:

 • zatěžování páteře musí být přiměřené a pravidelné (ne nárazové),
 • po větší zátěži má následovat hodnotný (třeba aktivní) odpočinek,
 • vzniklou bolest v zádech neřešit ihned lékem proti bolesti (bolest je upozorněním, že je něco v nepořádku) ale snažit se páteř vyhřát suchým teplem a rozhýbat,
 • lék proti bolesti si vzít až v případě delšího přetrvávání potíží, a to ne na práci ale až k odpočinku – nejlépe na noc a začít spíše slabšími (žádný lék páteř nevyléčí, žádný není nejlepší nebo nejhorší, ani ten, který někomu jinému pomohl),
 • klidný a pohodlný spánek (třeba s lékem proti bolesti) na kvalitní matraci,
 • bránit se propocení a následnému prochlazení (hlavně bederní a krční páteř),
 • k jednostranné zátěži střídat strany (prostřídat končetiny),
 • v případě propocení se převléknout,
 • rehabilitace (masáže, trakce) a fyzikální terapie jsou příjemné, jistě ovlivní bolavou páteř blahodárně, ale příčinu potíží neodstraní (nevyléčí) většinou jen bolest přemístí,
 • dlouhodobé potíže s páteří vedou vždy k narušení psychiky, je vhodné vyhledat psychologa nebo lépe psychiatra,
 • v případě dlouhodobých problémů nebo náhle vzniklých prudkých bolestí a potíží je třeba vyhledat lékaře a po vyšetření se podrobit doporučenému léčebnému postupu.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč je dospělý člověk vyšší ráno než večer?
 2. Jaké jsou nejčastější důvody přetížení části páteře?
 3. Co přejímá funkci páteře v případě jejího onemocnění?
 4. Co je svalová kontraktura?
 5. Co meziobratlová destička (disk) a jakou má funkci?
 6. Při bolestech v zádech pomůže suché nebo vlhké teplo?
 7. Proč je pohodlný a bezbolestný spánek jednou ze zásad zmírnění bolestí v zádech?

Informace o článku

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 20. listopadu 2008

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
18. března 2012
iseniořiirehabilitaceipohybiprevenceiúrazy
Bolesti kloubů – jak žít s artrózou
Klouby se přetěžováním a věkem opotřebovávají. Poškozené klouby bolí, otékají, postupně se deformují a jsou omezeně pohyblivé. Pravidelná a přiměřená zátěž udrží nemoc relativně snesitelnou.
Nejčastější stařecké zlomeniny
22. června 2009
iporaněníiseniořiiúrazyizlomeninyipohyb
Nejčastější stařecké zlomeniny
Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).
(Ne)závažnost strnutí šíje
17. listopadu 2014
imozek-nervyipohybirehabilitace
(Ne)závažnost strnutí šíje
Náhle vzniklé strnutí šíje je nepříjemné, dramaticky vyhlížející, ale zcela nezávažné a dobře léčitelné onemocnění krku. Nejčastěji postihuje děti školního věku a mladé lidi.
Zlomeniny kostí
22. října 2009
izlomeninyiúrazyiporaněníikrváceníipohyb
Zlomeniny kostí
Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
14. ledna 2010
ipohybizánětiuzlinyineúrazovéimikroorganizmyiantibiotika
Onemocnění šlach: zánět šlach, gangliom, tenisový loket
Neúměrná zátěž šlachy může způsobit potíže – nadměrnou tvorbu mazu nebo jeho nedostatek. Obojí je nutné léčit klidem. Oslabená nebo dlouhodobě nemocná šlacha se může při zátěži přetrhnout.
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
ineúrazovéiprevenceiúrazyipohybibřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
3. prosince 2010
iúrazyikrváceníispáleninyizlomeninyivykloubeníizánět
Vyhledání lékařské péče: kdy, kde a jak naléhavě
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Nejčetnější kategorie článků
iboulička ibřicho icévy idětské ihygiena iimunita ikrvácení ikůže-podkoží ilátková výměna imikroorganizmy imočová soustava imozek-nervy inádory ineúrazové inevolnost inezhoubné ipocení ipohyb iporanění iporuchy vědomí iprevence iprochlazení iprvní pomoc isrdce istrach istrava-zažívání itekutiny iteplota iúrazy iuzliny ižaludek izánět izdravý životní styl izhoubné ižláza izlomeniny ižlučník izvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?