Projevy zlomenin kostí
Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.
Zlomeninou se rozumí porušení kontinuity kosti. Jedná se o nalomení, prasklinu, zlomeninu s posunem nebo bez posunu, roztříštění, rozdrcení kosti, vpáčení kosti.
Projevy zlomeniny dlouhé kosti
Zlomenina dlouhé kosti (pažní, kosti předloktí – loketní a vřetenní, stehenní a kosti bérce – holení a lýtková) může být provázena zvukovým efektem (prasknutím) podobným tomu, který vznikne šlápnutím na suchou větev v lese.
Projevy zlomeniny dlouhé kosti:
- bolestivost,
- změna tvaru končetiny,
- deformace končetiny v případě posunu úlomků,
- nemožnost končetinu zatížit (končetina nemůže plnit funkci),
- nenormální bolestivá hybnost mimo kloub.
Bolestivost zlomené končetiny se zvyšuje i sebemenším pohybem úlomků kosti a zvýšením svalového napětí. Proto je třeba v rámci první pomoci zajistit klid a nemožnost pohybu kostních úlomků vůči sobě. Uložení pacienta do klidu a znehybnění poraněné končetiny je základem první pomoci.
V případě zlomeniny dlouhé kosti je lépe zajistit neprodleně transport k ošetření profesionálně (záchrankou), než se snažit zraněného dopravovat vlastními prostředky. Jestliže je nutné při transportu improvizovat, musí být končetina pevně zafixována a tím zlomenina znehybněna.
Se zlomeninou souvisí krvácení do svalů v okolí zlomeniny. Krvácení zlomeniny stehenní kosti může způsobit ztrátu značného množství (až čtvrtina) objemu krve, což spolu s bolestí může vést ke kolapsu. Prokrvácení okolí zlomeniny rovněž vede k deformaci končetiny.
- Koupí e-booku podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- i Koupit e-book
Projevy nalomení kosti v okolí kloubů
Nekompletní zlomeninu zvláště v okolí kloubů nelze laicky rozeznat. Odlomeni, naštípnutí nebo naprasknutí kosti je bolestivé zranění, které se projevuje podobně jako pohmoždění nebo podvrtnutí kloubu.
Poraněné místo je bolestivé, končetina však může částečně plnit svou funkci. Schopnost plnit funkci je závislá spíše na citlivosti pacienta a jeho schopnosti snášet bolest (práh bolesti mají různí lidé různý) než na typu nalomení kosti.
V rámci první pomoci je vždy vhodné přiložit studený (ledový) obklad na bolestivé místo a končetinu uložit výše, než je zbytek těla:
- zraněnou horní končetinu do šátku nebo na opěrku křesla,
- zraněnou dolní končetinu u ležícího člověka podložit polštáři tak, aby byla znatelně výš, než je zadek.
Přestože nekompletní zlomeniny (nalomení) jsou závažným onemocněním, transport k lékaři lze odložit na vhodnou dobu a klidně svépomocí. U velmi citlivého pacienta, který se nedokáže s bolestí vyrovnat, lze postupovat jako při zlomenině dlouhé kosti (výše).
Dlouho obtěžující bolestivost, otoky a nemožnost rychlého návratu k běžné kvalitě života (bez omezení fyzických funkcí) obtěžují pacienta dlouhé týdny, často je nutná dlouhodobá intenzivní rehabilitace.
iSe zlomeninou zevního kotníku lze chodit nebo například dohrát sportovní zápas.
Prasklina lebky
Při úrazu hlavy může dojít k poranění mozku nebo k prasklině lebky nebo obojímu. Závažnost úrazu vždy určuje závažnost poranění mozku. Prasklina lební klenby se běžně zhojí bez komplikací samovolně.
Závažnější problém vzniká při pronikajícím poranění hlavy s porušením kosti a vpáčením kostních úlomků do hlavy. V takovém případě první pomoc spočívá v neprodleném zavolání záchranky a transportu na specializované lékařské pracoviště.
Zlomenina baze lební je rovněž závažné poranění hlavy. Projevuje se nejčastěji krvácením ze zevního zvukovodu (z ucha) nebo řídkou sekrecí bezbarvé nebo narůžovělé tekutiny z nosu. Se zlomeninou může a nemusí souviset poranění mozku.
Zlomeniny páteře
Nejzávažnějším zlomeninám krční páteře při dopravních nehodách předchází správně nastavené opěrky hlavy v kombinaci s bezpečnostními pasy a airbagy. Nic takového však bohužel nebrání skokanům do neznámé nebo do mělké vody po hlavě. Pak zlomenina krčního obratle souvisí s poškozením míchy a trvalou poruchou hybnosti (upoutání na lůžko nebo v lepším případě na vozík).
Zlomený vaz (zlomený zub čepovce) vede ke smrti. V případě posunu dalších obratlů nastává porušení nebo přerušení míchy s následným ochrnutím. Následky bývají tragické; ochrnutí bývá většinou nevratné. Občasné zázračné obnovení tělesných funkcí po úrazu míchy vždy překvapí nejen zraněného, ale i lékaře. Intenzívní rehabilitace je vždy velice náročná.
Zlomeniny bederní páteře mohou ale nemusí souviset s poškozením nervů v míšním kanále (v bederní části páteře již není mícha). Při první pomoci je třeba dbát na to, aby zachránce při manipulaci se zraněným nezhoršil jeho stav. Pokud je to možné, je dobré nechat vyprošťování i transport profesionálům.
iPo nehodě řidič auta sedí za volantem, stěžuje si na bolest páteře a necítí nohy, nemůže jimi pohnout. Nic nehoří, nehrozí zřícení do propasti. Zraněný dýchá, je při vědomí, spolupracuje. Není důvod jej laicky vyprošťovat z auta. Zavolaní záchranáři jej vyprostí profesionálně.
Článek odpovídá na následující otázky
Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.
- Čím se zvyšuje bolestivost zlomeniny dlouhé kosti?
- Jaká je základní první pomoc při zlomenině dlouhé kosti?
- Jak se pozná nalomení kosti v blízkosti kloubu?
- V čem spočívá závažnost zlomeniny lebky?
- Čím je ohrožen skokan do neznámé nebo mělké vody po hlavě?
Přispějte na tento web
Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.
Související články
Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.
- 28. února 2010
- iporucha vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazizlomeniny
- Rychlá lékařská pomoc
- Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
- Rychlá lékařská pomoc, /zachranka
- 16. března 2008
- iporucha vědomíimozek-nervyikolapsiprevenceiprvní pomocicukrovka
- První pomoc při kolapsu
- Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
- První pomoc při kolapsu, /kolaps
- 23. prosince 2009
- ikloubivykloubeníiúrazipohyb
- Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku
- Jedná se o častý úraz převážně mladých lidí a sportovců. Panují však nejasnosti v tom, zda a kdy vyhledat lékařské vyšetření a existují různé možnosti léčení.
- Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku, /vyron_kotniku
- 9. června 2009
- izlomeninyidětiiúraziporaněníipohybiprvní pomoc
- Zvláštnosti dětských zlomenin
- Většina dětských zlomenin se hojí dobře, rychle a bez trvalých následků (snad jen s výjimkou zlomenin lokte). Dětské zlomeniny bývají někdy laicky těžko rozpoznatelné.
- Zvláštnosti dětských zlomenin, /detske_zlomeniny
- 3. prosince 2010
- iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
- Naléhavost vyhledání lékařské péče
- Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
- Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
- 11. září 2008
- imozek-nervyiporucha vědomíinevolnostizvraceníiporaněníibouleikreviúraz
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
- Pohmoždění hlavy jako takové lékařské vyšetření nevyžaduje. Po takovém poranění je potřeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku, a jak se ve kterém případě zachovat. Veškeré následující příznaky svědčí o otřesu mozku a vyžadují lékařské vyšetření.
- Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy, /otres_mozku
- 15. května 2009
- iporaněníikrváceníikůže-podkožíipohybibřichoicévy
- Závažnost bodných a střelných poranění
- Poranění zabodnutým předmětem nebo zástřel je natolik závažné, jak a které vnitřní orgány jsou poškozeny.
- Závažnost bodných a střelných poranění, /zavazna_poraneni
- 23. března 2015
- iúraziporaněníizlomeninyikrváceníipohyb
- Nebezpečí skoku do vody
- Skoky do známé i neznámé vody mohou být velmi nebezpečné. V drtivé většině případů mívají skokani změněné uvažování. Typicky se před někým předvádějí a nebývají tedy u vody sami. Proto je na jejich kamarádech, aby jim v takovém konání zabránili.
- Nebezpečí skoku do vody, /skoky_do_vody
- 22. června 2009
- iporaněníibolestiseniořiiúrazizlomeninyipohyb
- Typické stařecké zlomeniny
- Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).
- Typické stařecké zlomeniny, /starecke_zlomeniny
- Zobrazit články podle štítku
- ialergie iangína iantibiotika ibolest iboule iboulička ibřicho icévy icukrovka iděti idýchání ihygiena iimunita iinfarkt ijed ikašel ikloub ikolaps ikrev ikrvácení ikůže-podkoží ilátková výměna imikroorganizmy imoč imozek-nervy imýty inádory inehet ineúrazové inevolnost inezhoubné ipocení ipohyb iporanění iporucha vědomí ipřehřátí iprevence iprochlazení iprůjem iprvní pomoc irehabilitace iříhání isenioři ispáleniny isrdce istrach istrava-zažívání istřevo itekutiny iteplota itočení hlavy iúraz iuzliny ivykloubení ižaludek izánět izdravý životní styl izhoubné ižláza izlomeniny ižlučník izvíře izvracení
Nová elektronická kniha
Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
- iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
- iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
- iZajímá Vás e-book?