Jaroslav Pavelka na téma mýtykůže-podkožízánět1. dubna 2011

Pohádkový čert: kterak na svět přišel

Postava čerta vznikla pozorováním lidí s různým zdravotním postižením. Typické čertovské příznaky se totiž u lidí vyskytují dosud jako vrozené či získané vady. U jednoho člověka se může vyskytnout i více příznaků současně.

sharehttps://www.pralek.cz/cert?usp=sharing Sdílet na facebooku

Čertovy rohy: kožní rohy

Kožní roh (cornu cutaneum) je poměrně časté nádorové onemocnění kůže lidí vyššího věku, kteří byli během svého života nadměrně vystavováni slunečnímu záření. Rohy se objevují převážně na čele (ale i na ramenou a hřbetech rukou). Všude tam, kde byla kůže po celý život nejvíce vystavena UV paprskům.

Čertovy rohy nejsou kostěné; je to zrohovatělá hmota nádorového původu zvaná hyperkeratosa. Dorůstají velikosti několika milimetrů až centimetrů. Byly však u lidí dokumentovány i rohy přesahující délku 10 cm. Rohy nebývají symetrické a mívají nejrůznější (většinou zakroucený) tvar. Nejčastěji se u jednoho člověka vyskytne jeden roh; duplicita nebo vícečetný výskyt však není výjimkou.

Čertovy rohy lze chirurgicky odstranit (vyoperovat). Prosté odlomení rohu není možné; jedná se o zhoubný nádor, jehož poraněním se urychluje nový růst rohu z původního místa.

Čertův ocas: deformity kostrčních obratlů

V kostrční oblasti se může vyskytnout zánětlivé ložisko zvané sakrální dermoid. Při jeho vyprázdnění velmi často vychází z ložiska i hrst chlupů.

Kostrční obratle (u člověka zakrnělý ocas) navazují na křížovou kost a bývají srostlé. Velmi často se zde vyskytují různé vrozené vady, které velmi připomínají ocas. Zakrnělý ocas často překáží při sezení nebo při ležení na tvrdé podložce a bývá nutné operační ortopedické řešení problému.

Čertovo kopyto: koňská noha

Koňská noha (pes equinovarus) je dodnes jedna z nejčetnějších vrozených vad (deformit) pohybového ústrojí. Většinou lze deformitu úspěšně řešit ortopedickými operacemi a rehabilitací.

V dřívějších dobách však nikdo neuměl takto postiženému dítěti pomoci. Dítě našlapovalo na zdeformovanou nohu, nikoli na chodidlo. Tím došlo k tvorbě rozsáhlého mozolu, který další chůzí stále narůstal. Pata se na postižené noze zcela ztratila a místo styku s podložkou se přeměnilo v jeden obrovský mozol. Taková neléčená deformita je podobná více koňskému kopytu než lidské noze.

Čertův hrůzný zjev: névus či hemangiom v obličeji

V obličeji se může vyskytnout rozsáhlý névus, nejčastěji pigmentový, který bývá pokryt chlupy. Takový člověk vypadá, jakoby měl obličej pokryt zvířecí srstí (vlčí lidé). Podobně může být v obličeji rozsáhlý červený hemangiom (laicky oheň). V takovém případě je obličej sytě červený bez chlupů.

Čertovo blekotání

Vady řeči se vyskytují velmi často. Koktajícím lidem se někdy podaří jejich vadu obelstít např. opakováním nějakého slova či jeho části. A tak zjevně vzniklo i čertovo blekotání, neboť lidé s takovou vadou řeči působili podivně.

Nutno dodat, že v dnešní době někteří řečníci považují vadu řeči za jakýsi image jako by vůbec netoužili naučit se správnou výslovnost.

Sociální postavení čerta

V dřívějších dobách byli postižení lidé díky všelijakým pověrám společností zavržení. Postižený opuštěný člověk žijící mimo lidské společenství byl zanedbaný, pravděpodobně páchnul špínou a jeho oděv byl neupravený, špinavý, chatrný a roztrhaný (podobně jako dnešní bezdomovec).

Společností zavržení lidé žili vždy v osamění. Upřednostňovali život ve starém opuštěném mlýně nebo v opuštěném hradě. O takovém místě pak mohly snadno vzniknout strašidelné pověsti. Mají-li takto postižení lidé štěstí, mohou se sejít a žít ve společnosti podobně postižených lidí. Takový život je pak šťastnější; jako čerti spokojeně hrající karty ve mlýně – jak známo z pohádek :-)

Osaměle žijící člověk si musel občas přinést (odcizit) z blízké vesnice nějaké potřebné věci nebo potraviny. Jestli se mu však dařilo dobře, je možné, že si k sobě do mlýna z vesnice odnesl i Káču. Těžko by s ním šla dobrovolně.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je příčinou vzniku kožních rohů u člověka?
 2. Z čeho se mohou objevit u člověka chlupy v oblasti kostrče?
 3. Co bylo příčinou vzniku čertova kopyta?
 4. Proč byl čert špinavý a zanedbaný?
 5. Jaké vyhledával čert obydlí?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 1. dubna 2011

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina
28. února 2009
kůže-podkožínádorynezhoubnézhoubnéprevencekrváceníbolest
Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina
Různé kožní výrůstky jsou různě nebezpečné. Ploché mateřské znaménko může za určitých podmínek způsobit závažnou rakovinu. Bazaliom je takový typ rakoviny, který se může v kůži rozšiřovat, ale člověka nezahubí.
Zásady správného opalování
3. září 2010
kůže-podkožízdravý životní stylprevencezhoubnénemoczánětstrava-zažívánínádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
19. srpna 2010
kůže-podkožíošetřenízánětnemocporanění
Puchýř, mozol, kuří oko: jak správně ošetřovat
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat nebo ji znemožnit.
Nezhoubný nebo zhoubný nádor: obecné srovnání
23. května 2010
nádorynezhoubnézhoubnéorgánybřichobolestkrvácenícévy
Nezhoubný nebo zhoubný nádor: obecné srovnání
Nezhoubný nádor není nebezpečný a lze jej snadno odstranit. Včasně odhalená a léčená rakovina (zhoubný nádor) je rovněž léčitelná. Když však není včas odhalena, pacienta zahubí.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotanemocbolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou
23. prosince 2010
zánětkůže-podkožíbolestnemocneúrazovéošetřeníteplotaprevence
Zánětlivé ložisko nad hýžďovou rýhou
Zánětlivé změny ložiska nad hýžďovou rýhou jsou extrémně bolestivé. Onemocnění však není nijak nebezpečné. K odstranění bolesti může dojít samovolně (prasknutím) nebo drobným chirurgickým zákrokem. Definitivním řešením onemocnění je však jedině operace.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
nádoryneúrazovénezhoubnénemocbřichokůže-podkožíbolestcévy
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory se označují podle tkání, ze kterých vycházejí. Preventivní odstranění některých nádorů se stalo rutinou, u ostatních většinou postačí pravidelné kontroly.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?