Mateřské znaménko, bradavice nebo rakovina

Různé kožní výrůstky jsou různě nebezpečné. Ploché mateřské znaménko může za určitých podmínek způsobit závažnou rakovinu. Bazaliom je takový typ rakoviny, který se může v kůži rozšiřovat, ale člověka nezahubí.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 28. února 2009
 

Kdy odstranit mateřské znaménko neboli pihu či névus

Mateřské znaménko, které mírně vystupuje nad povrch kůže, je vrozené, není chronicky (dlouhodobě) drážděné a nebývá poraněné, není nebezpečné. Bývá tmavší než okolní kůže a mohou z něj vyrůstat chlupy. Nikdy nesvědí ani nekrvácí, neroste. Mívá velikost několik milimetrů až centimetrů. Většinou působí jen kosmeticky – majitele hyzdí nebo zkrášluje. Pak není medicínský důvod takové znaménko odstraňovat.

Jestli má majitel znaménka pocit, že ho znaménko hyzdí, může si jej nechat odstranit z kosmetického důvodu. Metodu odstranění doporučí odborný lékař (odpaření laserem nebo chirurgicky).

Chronicky drážděné či opakovaně poraněné znaménko by se mohlo proměnit ve zhoubný nádor. Dráždění bývá nejčastěji okrajem prádla nebo páskem kalhot, nadměrným sluněním, poraněním při holení nebo při manuální práci. Mohl by tím vzniknout maligní melanom – velmi závažný a špatně léčitelný druh rakoviny kůže. Takové chronicky drážděné znaménko je vhodné odstranit a tím riziko nádoru definitivně zažehnat. Pověra že odstraněním může vzniknout rakovina je zcela nesmyslná.

Bradavice (verruka) rakovinu nezpůsobí

Bradavice je tuhý výrůstek na kůži barvy kůže nebo světlejší, na povrchu rozbrázděný. Nerostou z ní chlupy. Nejčastěji se vyskytují u dětí a mladých lidí na rukou a na nohou, někdy na loktech nebo na kolenou. Často se vyskytují mnohočetně. Bradavice jsou virového původu, tedy jsou přenosné. Mohou se samy ztrácet a jinde vznikat. Bradavice nikdy nejsou nebezpečné, zhoubný nádor z nich nevznikne.

V kůži dlaní a chodidel a prstů mechanicky překáží a tlačí až bolí, na hřbetech většinou jen hyzdí. Bradavice je vhodné nechat odstranit. Kožní lékař doporučí způsob odstranění (zvláštním přípravkem z lékárny nebo vypálení dusíkem). Chirurgické odstranění není vhodné vzhledem k častým obnovením (recidivám).

Měkký výrůstek na kůži (fibrom) není nebezpečný

Fibrom je nezhoubný nádor; měkký nebolestivý kulovitý nebo dokonce stopkatý výrůstek na kůži kdekoli na těle. Vyskytují se ve středním a vyšším věku a bývají laicky nesprávně označovány jako bradavice, český výraz pro ně není (známé jsou fibromy v obličeji některých našich politiků). Fibromy nejsou nebezpečné. Mívají barvu kůže nebo jsou tmavší, nebolí ani nesvědí. Rostou z nich chlupy. Odstranění je možné z kosmetických důvodů.

Podmínky, za kterých je ploché mateřské znaménko nebezpečné

Nebezpečné je tmavé znaménko v rovině kůže, které nově vzniklo nebo se jakkoli mění, svědí, z jedné strany se ztrácí a na druhou stranu roste nebo dokonce krvácí. Za těchto okolností může ploché mateřské znaménko způsobit rakovinu. Je třeba neprodleně vyhledat odborného lékaře a řídit se jeho doporučením.

K aktivizaci (propuknutí nebezpečného stavu) plochého znaménka často vede nadměrné neřízené vystavování slunečnímu záření (stejně tak umělému solárnímu). Rovněž mechanické třeba jen jednorázové poranění plochého znaménka může být závažné a je třeba vyhledat lékaře.

  • Koupí e-booku podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.
  • i Koupit e-book

Bazaliom, dlouho se nehojící stroupek nebo defekt, je rakovina kůže

Bazaliom je zarudlý svědící boláček, který se dlouho (až měsíce) nehojí a po zaschnutí na něm pevně lpí stroupek nebo šupinky kůže nebo se tvoří defekt v kůži. Vzniká ve středním a vyšším věku na částech těla (obličej, kštice, uši, krk, ramena), která jsou dlouhodobě (po léta) nadměrně vystavována slunci. Bazaliom je kožní zhoubný nádor a nutně vyžaduje lékařské vyšetření.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Za jakých podmínek je dobře odstranit mateřské znaménko?
  2. Je nebezpečné nově vzniklé mateřské znaménko?
  3. Je nebezpečné měnící se mateřské znaménko?
  4. Je nebezpečné svědící mateřské znaménko?
  5. Měsíce se nehojící boláček v obličeji staršího člověka může být zhoubný nádor?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 28. února 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mýtus o urychlení rakoviny operací
5. října 2007
irakovinaimýtyistrachinádoryizhoubnéiuzlinyikrváceníizvracení
Mýtus o urychlení rakoviny operací
Rakovina je tím lépe léčitelná, čím dříve je odhalena. Naopak odklad lékařského vyšetření může způsobit závažné nenapravitelné poruchy zdraví, kdy už pacientovi nelze pomoci ani operací.
Mýtus o urychlení rakoviny operací, /mytus_o_rakovine
Zásady správného opalování
3. září 2010
ikůže-podkožíispáleninyiprevenceizhoubnéizánětinádory
Zásady správného opalování
Stále častěji se vyskytují výstražné zprávy o nebezpečnosti opalování. Lidé jsou však vystaveni slunečnímu záření od nepaměti. Slunění je pro většinu lidí prospěšné. Některým lidem (a za určitých podmínek) však může být zdraví škodlivé, a někdy dokonce nebezpečné.
Zásady správného opalování, /opalovani
Chřipka: virové onemocnění
20. července 2008
iimunitaimikroorganizmyizdravý životní stylizánětiprochlazeníiteplotaiprevenceineúrazové
Chřipka: virové onemocnění
Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje, ale je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.
Chřipka: virové onemocnění, /chripka
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
19. srpna 2010
ikůže-podkožíiúrazineúrazovéizánětiporaněníicukrovka
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko
Neporušený puchýř se nepropichuje ani nestříhá. Naopak je nutné dbát na to, aby nebyl ani omylem poškozen nebo porušen. V případě porušení krytu puchýře je hojení komplikováno zánětem a stává se bolestivým a zdlouhavým. Mozol může fyzické aktivitě napomáhat, překážet nebo ji znemožnit.
Jak ošetřit puchýř, mozol nebo kuří oko, /osetreni_puchyre
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
inádoryibouličkaineúrazovéistrachinezhoubnéižláza
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory nejsou na rozdíl od zhoubných nijak nebezpečné. Mohou překážet, deformovat nebo hyzdit. Jestliže si to pacient přeje, je jejich odstranění většinou jednoduché. Jinak postačí pravidelné kontroly.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované, /nezhoubne_nadory
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
23. května 2010
inádoryibouličkaistrachinezhoubnéizhoubné
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem
Nezhoubný nádor není nebezpečný a lze jej snadno odstranit. Včasně odhalená a léčená rakovina (zhoubný nádor) je rovněž léčitelná. Když však není včas odhalena, pacienta zahubí.
Rozdíly mezi nezhoubným a zhoubným nádorem, /nezhoubny_nebo_zhoubny_nador

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?