Jaroslav Pavelka na téma zánětbolestmočová soustava27. ledna 2010

Zánět močového měchýře žen

Zánět močového měchýře je nepříjemné a velmi bolestivé onemocnění, které není nakažlivé ani nebezpečné. Postihuje nejčastěji mladé ženy a bohužel se vracívá. Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny.

sharehttps://www.pralek.cz/zanet_mocoveho_mechyre?usp=sharing Sdílet na facebooku

Močový měchýř mužů i žen je uložen za stydkou kostí. Močová trubice odvádí moč z močového měchýře ven z těla. Zevní ústí močové trubice žen je uloženo v poševním vchodu, který je osídlen zvláštními mikroorganizmy.

Příčinou zánětu močového měchýře jsou anatomické poměry žen

 1. Močová trubice žen je velmi krátká, proto je snadnou vstupní bránou infekce. Za určitých podmínek mohou mikroorganizmy proniknout do močového měchýře a způsobit jeho zánět.
 2. Zevní ústí močové trubice žen bývá zúžené – část močového proudu se vrací při močení proti proudu moči zpět do močového měchýře a s sebou může brát mikroorganizmy z poševního vchodu.

Není souvislost mezi zánětem močového měchýře a zanedbáváním hygieny. Naopak spíše může ublížit nadměrná intimní hygiena za použití nesprávného mýdla. Vhodná jsou pouze zvláštní mýdla určená pro intimní hygienu, která podporují přirozené mikrobiální osídlení pochvy.

Prodělané onemocnění močového měchýře se vracívá (recidiva). Příčinou bývá jakékoli oslabení, vyčerpání nebo prochlazení organizmu. K odvrácení recidivy je třeba:

Je nutné bránit se nejen prochlazení, ale stejně nebezpečné může být zpocení s následným prostydnutím anebo pouhé prochlazení nohou. Znovuvzplanutí zánětu močového měchýře může způsobit jen pobyt v mokrých plavkách nebo v mokrých botách.

Projevy zánětu močového měchýře

Prudký zánět močového měchýře (cystitis acuta) se projevuje jako nesnesitelná bolest v podbřišku s nucením na močení. Bolest se zhoršuje na počátku a na konci močení. Někdy se projeví dokonce i krvácením do moče (cystitis haemorhagica). Zánět močového měchýře bývá doprovázen zvýšenou teplotou.

Léčení zánětu močového měchýře

 1. K léčení zánětu močového měchýře se užívají antibiotika nebo chemoterapeutika a to nejlépe podle kultivace a citlivosti.
 2. Dále je nutné brát léky proti bolesti, nejlépe ve formě kapek, protože lze dobře určit účinnou dávku.
 3. Velké množství nedráždivých tekutin působí vždy blahodárně. Moč se naředí, je méně dráždivá a bolesti se zmírňují. Je dobré vynechat dráždivé potraviny a nápoje (džus, ananas, káva, kakao, kořeněná a smažená jídla).
 4. Je třeba překonat trvalé nutkání na močení. Časté močení několika kapek moči nepřináší úlevu, ale naopak zhoršuje bolesti. Teprve po nahromadění určitého množství moče má smysl jednorázové vymočení, které je bolestivější pouze v počátku, později je snesitelné.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Proč zánětem močového měchýře trpí převážně ženy?
 2. Čím je nadměrná intimní hygiena za použití nesprávného mýdla pro ženu nebezpečná?
 3. Čím je způsobena recidiva zánětu močového měchýře?
 4. Jaké jsou formy léčení zánětu močového měchýře?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 27. ledna 2010

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikateplotazánětnemocstrava-zažívánízvracení
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotazánětušní-nosní-krčnídětskéboleststařeckéneúrazovéprevence
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotanemocbolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Dodržování vodního režimu
17. února 2010
zdravý životní stylmočová soustavaprevencenemocorgánybřicho
Dodržování vodního režimu
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
zdravý životní stylprevencemikroorganizmyantibiotikadětskénemoczánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Bolest v krku, nachlazení, angína
9. prosince 2008
imunitamikroorganizmyteplotazánětnemocprevenceorgány
Bolest v krku, nachlazení, angína
Bolesti v krku mohou přejít v angínu; pro připravený organizmus zvládnutelnou. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
bolestbřichoprevenceneúrazovénemockrváceníorgányzánětzvracení
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem může vzniknout ledvinová kolika.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
zánětimunitamikroorganizmyteplotanemocušní-nosní-krčníprevence
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Bakterie, které imunitní systém vyhodnotí jako nežádoucí, jsou likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud dočasně mikroorganizmy vítězí (to se projevuje příznaky zánětu).
Léky proti bolesti neboli analgetika
28. března 2010
bolestneúrazovéprevenceúrazyorgánypohybbřicho
Léky proti bolesti neboli analgetika
Je mnoho léků proti bolesti a v moderních preparátech jsou různě kombinovány. Jednotlivé firmy vyrábí tytéž léky pod různými názvy. Pro laika je těžké se v nabídce léků zorientovat. Vždy je správné, poradit se o vhodném léku proti bolesti se svým lékařem nebo lékárníkem.
Možnosti podávání léků a lékové formy
9. května 2010
cévy
Možnosti podávání léků a lékové formy
Léky se mohou dostat do těla různými cestami. Stejné množství léku (účinná dávka léku) působí stejně, je-li podáno kteroukoli formou a kteroukoli cestou. Většinou je možné nasadit takovou formu, která pacientovi vyhovuje.
Stravovací návyky a trávicí systém
1. září 2009
zdravý životní stylstrava-zažíváníbřichoorgányžaludek
Stravovací návyky a trávicí systém
Zdravý člověk má obrovské rezervy, může jíst a pít kdykoli a cokoli a trávení nevnímá. V případě vyčerpání rezerv a pocitu potíží v souvislosti s jídlem je třeba pátrat ve stravovacích návycích dříve, než začít užívat léky podporující trávení.
Nejčetnější kategorie článků
bolest břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy mozek-nervy nádory nemoc neúrazové nezhoubné orgány ošetření pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?