Nebezpečný zánět prstu ruky

Zánětlivé onemocnění prstu ruky může být velmi závažné a nebezpečné. Včasné ošetření zánětu chirurgem předejde rozšíření zánětu nejen po nemocné ruce ale i do celého těla.

  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 18. května 2012
 

Panaricium (panaritium) je prudký bolestivý zánět nejčastěji v okolí nehtového lůžka na ruce. Příčinou zánětu je nejčastěji nesprávně provedená manikúra. Vstupní bránou infekce bývá záděrka nehtového valu, zatržení nehtu, cizí tělísko zaražené pod nehet, oděrka nebo poranění nejčastěji posledního článku prstu. Infekci způsobí mikroorganizmy, které se běžně vyskytují na rukou a při poranění pronikají do organizmu.

Prevencí vzniku panaricia je správné ošetřování nehtů, nehtových lůžek a valů pilníčkem či nůžkami (neokusovat a nezatrhávat), po umytí promazávat příjemným krémem.

Nejčastěji bývá panariciem postižen poslední článek jednoho prstu ruky, ale onemocnět může zároveň více článků více prstů. V okolí nehtu nebo pod nehtem se postupně rozvíjí zánět, který se může šířit místně a nebo do celého těla.

Panaricium může postihnout lidi všech věkových skupin. U malých dětí je důležité nezaměnit panaricium s omotaným vlasem kolem prstu. Omotaný vlas se však vyskytuje častěji na prstech na nohou. U dospělých pacientů panaricium nelze zaměnit s jinou chorobou. Opakovaný výskyt tohoto onemocnění nutí lékaře pátrat po cukrovce (u diabetiků je větší sklon k místním zánětům vzhledem ke zvýšené hladině cukru v krvi).

Vznik a vývoj panaricia

Panaricium vzniká tehdy, dostane-li se určité množství mikroorganizmů do kůže, podkoží nebo pod nehet. V případě správně fungující imunity tělo mikroorganizmy rozpozná a „označí za nepřítele“. V postižením místě vzniká boj mezi bílými krvinkami a bacily, což je projevem přirozené obranyschopnosti organizmu.

Postupně se vyvíjí místní zánět se svými průvodními jevy, což jsou bolest, zarudnutí, otok, teplota a zhoršená funkce (zaníceným prstem nelze pracovat). Vytvořené zánětlivé ložisko se přirozenou obranyschopností buďto samo uzdraví, nebo se postupně promění v hnisavé ložisko. Hnis je tvořen produktem boje – tedy odumřelými bakteriemi, bílými krvinkami, zbytky odumřelé rozpuštěné tkáně a tělní tekutinou. Nahromaděný hnis je vždy nutné odstranit.

Léčení panaricia

i Panaricium má být ošetřeno chirurgem dříve, než se začne původně ohraničený zánět rozšiřovat do celého těla a stane se tak celkovým onemocněním.

Chirurgické ošetření panaricia se provádí v místním znecitlivění, pak dojde k vypuštění hnisu. Místní znecitlivění nemocného prstu (injekcí) je nepříjemné. Dalšího ošetření již není třeba se bát. Rozříznutí ložiska, vypuštění hnisu, výplach ložiska, úprava nehtu nebo zavedení drénu již pacient jako bolest nevnímá. Antibiotika budou nasazena dle známek šíření zánětu nebo preventivně v případě známé snížené imunity organizmu.

i Člověk po transplantaci orgánu má vždy (záměrně) sníženou imunitu. Proto je potřeba už při každém podezření na infekci preventivně nasazovat antibiotika.

Šíření a komplikace panaricia

Zánět nejčastěji začíná v okolí nehtu (jako puchýř naplněný hnisem nebo jen jako otok). Odtud se může šířit do bříška prstu, může postupně proniknout i do kosti nebo do kloubu. Může se šířit podél šlach do jiného prstu, do dlaně, nebo dokonce do předloktí.

V boji mezi bílými krvinkami a mikroby mohou mikroby dočasně vítězit a šířit se z místa zánětu do celého těla následujícími způsoby:

  1. Nejčastěji se zánět rozšiřuje lymfatickou cestou. Zanícená lymfatická céva se stává bolestivou a viditelnou. Projeví se jako zarudlý pruh, který se táhne od nemocné ruky předloktím ke spádovým loketním uzlinám nebo dokonce i paží až k podpažním uzlinám. Postižené lymfatické uzliny se zvětšují a jsou velmi bolestivé.
  2. Do těla se může zánět šířit i krevní cestou – žílami. Žíly nemají v cestě žádná síta vychytávající produkty zánětu (jako jsou lymfatické uzliny). Proto záhy vzniká závažné celkové zánětlivé onemocnění s teplotou (sepse, septikémie). Laicky se tento stav označuje jako otrava krve.

i V sepsi mohou stejným zánětem jaký byl původně v prstu onemocnět kterékoli vnitřní životně důležité orgány.

V obou uvedených případech je chirurgické ošetření naprosto nezbytné, stejně jako nasazení antibiotik. Toto velmi závažné onemocnění se týká pouze prstů rukou. Na prstech nohou se prakticky nevyskytuje. Důvodem je naprosto odlišné mikrobiální osídlení rukou a nohou.

Na palcích nohou může rovněž vzniknout zánět nehtových valů. Je však dlouhodobý a je vždy v souvislosti se zarůstajícími špatně ošetřenými nehty. Takový zánět je sice nepříjemné, ale ve srovnání s panariciem nezávažné onemocnění.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

  1. Co je panaricium?
  2. Co je nejčastější vstupní bránou infekce při vzniku panaricia?
  3. Jaké jsou místní průvodní jevy zánětu?
  4. Kterými dvěma cestami se může šířit místní zánět prstu do celého těla?
  • iAutor: Jaroslav Pavelka
  • iDatum vytvoření: 18. května 2012

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
izánětiteplotaiimunitaipoceníiantibiotikaialergieiúraz
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat, /vyvoj_zanetu
Nejčastější poranění nehtu
30. listopadu 2011
inehetiúrazistrachikrváceníizánětizlomeniny
Nejčastější poranění nehtu
Úrazy nehtů bývají pro domnělou malichernost podceňované a ze strachu z bolestivosti ošetření zanedbávané. Neošetřená poranění nehtů však vedou ke zbytečným doživotním deformitám.
Nejčastější poranění nehtu, /poraneni_nehtu
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
16. června 2008
imikroorganizmyiantibiotikaizánětikrevihygienainevolnostizvracení
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka
Bakterie a celé bakteriální kmeny jsou pro lidské tělo prospěšné, pokud se vyskytují na příslušných místech. Jakmile se však dostanou, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Bakterie jako pomocník a nepřítel člověka, /bakterie
Typické úrazy malých dětí
11. srpna 2009
iporaněníiúraziprvní pomocizlomeninyiprevenceidětiipohyb
Typické úrazy malých dětí
Mechanizmy úrazů malých dětí se stále stejně opakují. Jestliže budou opatrovníkům známé, tak je snadné takovým úrazům předcházet.
Typické úrazy malých dětí, /urazy_batolat
Jak žít s cukrovkou
26. března 2008
istrava-zažíváníilátková výměnaiporucha vědomíiprvní pomocinevolnostipoceníicévyibřicho
Jak žít s cukrovkou
Ukázněný diabetik (česky cukrovkář) se nemusí během života setkat se žádnými komplikacemi cukrovky. Ty bývají způsobené nedodržováním doporučených léčebných zásad.
Jak žít s cukrovkou, /cukrovka
Obranyschopnost organizmu
1. června 2008
izdravý životní styliprevenceialergieimikroorganizmyiantibiotikaizánět
Obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění. Lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků, zejména antibiotik.
Obranyschopnost organizmu, /imunita
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
izánětiimunitaimikroorganizmyiteplotaiangínaialergieiprevenceimoč
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Nežádoucí bakterie jsou v lidském těle likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud bakterie dočasně vítězí. To se projevuje rozvojem zánětu.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika, /antibiotika
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
iuzlinyikůže-podkožíikreviteplotaibouličkaizánětinádoryicévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Zvětšené lymfatické uzliny, /uzliny
Zarůstající nehty na palcích dolních končetin
19. dubna 2009
inehetihygienaizánětiprevenceiteplotaimikroorganizmyipohyb
Zarůstající nehty na palcích dolních končetin
Zarůstání nehtů je časté bolestivé onemocnění vzniklé špatným zastřižením nehtu doprovázené zánětem. Zarůstáním nehtů trpí nejčastěji starší děti a mladí lidé. Řešením je odstranění zánětu a jeho prevence. K úplnému zhojení dojde až tehdy, když špatně zastřižený nehet doroste na správné místo.
Zarůstající nehty na palcích dolních končetin, /zarustajici_nehty

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

  1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
  2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
  3. iZajímá Vás e-book?