Jaroslav Pavelka na téma imunitamikroorganizmyteplota9. prosince 2008

Bolest v krku, nachlazení, angína

Bolesti v krku mohou přejít v angínu; pro připravený organizmus zvládnutelnou. Až teprve komplikace angíny mohou způsobit trvalé poškození zdraví.

sharehttps://www.pralek.cz/bolest_v_krku_angina?usp=sharing Sdílet na facebooku

Horní cesty dýchací jsou častou vstupní bránou infekce. Nemocný člověk může svou chorobu přenášet na ostatní lidi kašlem a kýcháním – kapénkovou infekcí. Vývoj a závažnost onemocnění je závislá na imunitě (obranyschopnosti) organizmu. Imunita vzniká a narůstá stykem organizmu s choroboplodnými zárodky.

Bolest v krku, příčina a léčení

Spousta nečistot a bacilů vdechovaných společně se vzduchem je vychytávána zdravou sliznicí a likvidována. Zdravý neoslabený jedinec by neměl kapénkovou infekcí vůbec onemocnět.

Aby se podařilo choroboplodným zárodkům (mikroorganizmům) proniknout sliznicí, musejí k tomu mít zvláštní podmínky (podráždění sliznice, prochlazení). V této době se většinou vytvoří pod dolní čelistí bolestivé uzliny – síta v lymfatických cévách. Mikroorganizmy jsou brzy imunitním systémem rozpoznány a postupně likvidovány.

Tento stav boje zvláštních bílých krvinek proti mikroorganizmům ve sliznici se projevuje jako pálení a škrábání v krku. Může být spojen s kašlem nebo rýmou. Bývají rovněž celkové příznaky zánětu jako únava, slabost, zvýšená teplota. Většinou se stav upraví během několika dnů. Pak se jednalo pouze o nemoc z prochlazení (nastuzení, nachlazení).

Pomůže odpočinek, nejlépe klid na lůžku, dostatek tekutin a vitamínu C. Někomu pomáhá kloktání slabé vlažné desinfekce nebo minerálky. Antibiotika v této fázi onemocnění nepomohou. V případě, že organizmus infekci nezvládne, může se následně vyvinout angína.

Vznik a průběh angíny

V případě oslabení imunity (mikroorganizmy nejsou včas rozpoznány nebo není dostatek obranných protilátek) se mikroorganizmy dostávají cévním lymfatickým systémem až do krční mandle a tím způsobí zánět krční mandle označovaný jako angína.

Stále živé bacily se hromadí v mandlích a hromadí se zde i bílé krvinky. Mezi bacily a krvinkami dochází k zápolení a zánět se vyvíjí. Počáteční fáze je bolestivá; překrvení, zarudnutí a zbytnění mandlí, špatně se polyká, nemocný má změněný hlas. Rozvíjí se celkové příznaky zánětlivého onemocnění.

Boj mezi krvinkami a bacily se později projeví tvorbou hnisu, což jsou odumřelé mikroby a boji podlehnuvší bílé krvinky a další odumřelé buňky. Hnis je vstřebáván nebo se vyplavuje chodbičkami v mandlích a je polykán nebo se vytvoří absces (dutina vyplněná hnisem), který bývá nutné ošetřit chirurgicky.

Komplikace a léčení angíny

Z nemocných a změněných mandlí se mohou živé bacily dostat krevní cestou dále do těla a způsobit závažné zánětlivé komplikace angíny s trvalými následky (nejčastěji zánět ledvin nebo onemocnění srdečních chlopní). Aby ke komplikacím nedošlo, je vhodné nasadit antibiotika. Antibiotika pomáhají bílým krvinkám zlikvidovat mikrobiální původce choroby.

Přechodit angínu lze, ale je zde nebezpečí vzniku výše popsaných komplikací. Při léčení angíny je nutný klid na lůžku, dostatek tekutin, dle stavu jsou vhodná antibiotika a další léky podle celkových příznaků onemocnění.

Po vyléčení z angíny mohou přetrvávat změny na mandlích (zvětšení mandlí, deformity, čepy, potíže s polykáním) nebo se angíny často opakují. V této době přetrvávají většinou zvětšené hmatné lymfatické uzliny na krku (bouličky). Pak je vhodné přistoupit na návrh odborného lékaře a mandle nechat jednoduchým zákrokem chirurgicky odstranit. Funkci mandlí pak nahradí lymfatické uzliny, které přepažují jako síta lymfatické cesty a v nich jsou proniknuvší mikroorganizmy likvidovány.

V dobách, kdy antibiotika nebyla se jistě vyskytovalo více komplikací angín (včetně smrtelných). Dnes je na zvážení odborného lékaře, zda, kdy, jaké antibiotikum, v jaké dávce a na jak dlouho nasadit (nejlépe podle kultivace a citlivosti vyzkoušených v laboratoři).

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Co je kapénková infekce?
 2. Čeho je příznakem pálení a škrábání v krku?
 3. Co je angína?
 4. Jaké mohou vzniknout komplikace angíny?
 5. Co nahradí funkci krčních mandlí po jejich odstranění?

Informace o článku

 • personAutor: Jaroslav Pavelka
 • descriptionDatum vytvoření: 9. prosince 2008

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Rýma a smrkání, komplikace rýmy
28. listopadu 2008
ušní-nosní-krčnízánětmikroorganizmydětsképoranění
Rýma a smrkání, komplikace rýmy
Nekomplikovaná rýma bývá banální onemocnění. Podmínkou však je smrkání (či odsávání zahleněného nosu kojencům zvláštním nástrojem).
Chřipka: virové onemocnění
20. července 2008
imunitamikroorganizmyzdravý životní stylzánětteplotaprevenceneúrazovébolest
Chřipka: virové onemocnění
Chřipka je závažné přenosné virové onemocnění. Konkrétní lék proti chřipce neexistuje; je možné se preventivně nechat očkovat proti konkrétnímu viru chřipky. Ten však velmi rychle mutuje, a už za několik měsíců nemusí mít očkování efekt.
Imunita: obranyschopnost organizmu
1. června 2008
zdravý životní stylprevencealergiemikroorganizmyantibiotikadětskézánět
Imunita: obranyschopnost organizmu
Imunita je obrana organizmu proti cizí škodlivině. V průběhu života se imunita mění, lze ji podpořit zdravým způsobem života nebo naopak oslabit nadměrným užíváním léků.
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
2. prosince 2008
kašeldýchánízánětmikroorganizmyteplotastrachbřichoporanění
Kdy kašel potlačovat a kdy podporovat
Každý kašel je dobré nejprve pojmenovat. Výprava do lékárny pro lék proti kašli není vždy účelným řešením potíží. Častěji pomůže lék k uvolnění průdušek, který naopak účinné odkašlání podpoří.
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
16. června 2008
mikroorganizmyantibiotikazánětstrava-zažívánízvracenímočová soustava
Mikroorganizmus jako pomocník nebo nepřítel člověka
Dostanou-li se jinak prospěšné bakterie do míst, kam nepatří, mohou způsobit nemoc. Jsou-li správné bakteriální kmeny na správném místě, pak vzniká oboustranně prospěšná spolupráce a tělo funguje jak má. Přirozená bakteriální flóra bývá vždy narušena užíváním antibiotik.
Zvětšené lymfatické uzliny
20. ledna 2009
kůže-podkožíteplotaušní-nosní-krčnízánětbolestzhoubnénezhoubnéneúrazovécévy
Zvětšené lymfatické uzliny
Normální lymfatické uzliny nejsou bolestivé ani hmatné. Zvětšení nebo bolestivost uzliny má vždy svůj důvod, po kterém je třeba pátrat. Nejčastěji se jedná o zánět, bohužel někdy i o nádor.
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
7. dubna 2014
zánětteplotabolestušní-nosní-krčnílátková výměnaneúrazové
Kdy zánět léčit, kdy rozhánět a kdy podporovat
Různé druhy zánětů mají různý průběh a vývoj, různé příčiny a projevy. Podle druhu a vývoje zánětu je třeba proti němu někdy intenzivně bojovat, jindy je lépe ponechat zánětu přirozený průběh a někdy jej dokonce podporovat.
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
2. října 2008
teplotapodchlazenípřehřátízánětbolestprevencetekutinymikroorganizmy
Normální tělesná teplota, podchlazení, horečka
Tělesná teplota se mění podle fyzické aktivity organizmu. Stoupá nebo klesá vlivem zevního prostředí a stoupá při některých onemocněních.
Přiměřený příjem tekutin
17. února 2010
tekutinyzdravý životní stylmočová soustavateplotaprevencedětskéstařecké
Přiměřený příjem tekutin
Životodárná voda tvoří převážnou část objemu i hmotnosti lidského těla. Dostatek pitné vody je podmínkou pro správný chod celého organizmu (pitný režim). Stejně důležitý je přiměřený poměr mezi množstvím pitné vody, solí a minerálů.
Léčba zánětu podle druhu a stádia
27. prosince 2014
zánětteplotabolestneúrazové
Léčba zánětu podle druhu a stádia
Jednotlivé fáze a druhy některých zánětů na sebe navazují nebo mezi sebou v průběhu vývoje vzájemně přecházejí v souvislosti s úspěšností hojení. U jiných zánětů převažuje jediná fáze po téměř celou dobu trvání nemoci. Jednotlivá stádia mají své specifické projevy, proto je i léčba v různých fázích zánětu rozdílná.
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
18. června 2010
nádorybouličkaneúrazovéstrachnezhoubnézlomeninybolest
Nezhoubné nádory a bouličky s nimi zaměňované
Nezhoubné nádory se označují podle tkání, ze kterých vycházejí. Preventivní odstranění některých nádorů se stalo rutinou, u ostatních většinou postačí pravidelné kontroly.
Močové kameny a ledvinová kolika
13. srpna 2008
ledvinymočová soustavakolikabolestprevenceneúrazovékrvácenízvracenízánět
Močové kameny a ledvinová kolika
V močovém ústrojí mohou vzniknout kameny. Tlakem moči a prodíráním se kamenu močovodem může vzniknout ledvinová kolika.
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
14. května 2008
zánětimunitamikroorganizmyteplotaušní-nosní-krčníprevencemočová soustava
Proč nelze mít svá oblíbená antibiotika
Bakterie, které imunitní systém vyhodnotí jako nežádoucí, jsou likvidovány bílými krvinkami. Antibiotika mohou bílým krvinkám pomoci, pokud dočasně mikroorganizmy vítězí (to se projevuje příznaky zánětu).
Nejčetnější kategorie článků
bolest boulička břicho cévy dětské krvácení kůže-podkoží látková výměna mikroorganizmy močová soustava mozek-nervy nádory neúrazové nezhoubné pohyb poranění poruchy vědomí prevence první pomoc srdce strach strava-zažívání teplota úrazy ušní-nosní-krční žaludek zánět zdravý životní styl zhoubné zlomeniny zvracení

Tento web roste s námi

O tento web se stará Internet Guru od roku 2007. Po celou dobu web neustále roste a pomáhá desítkám tisícům unikátních návštěvníků měsíčně!

 • Perfektní čitelnost na všech zařízeních
 • Publikační proces s autorizací změn a testovacím webem
 • Správa štítků jednoduše v tabulce Excel / Spreadsheet
 • Neustálý rozvoj funkcí a vylepšování uživatelské zkušenosti
 • Podrobné statistiky návštěvnosti

Chcete také publikovat na internetu?