Projevy zlomenin kostí

Zlomeninou se rozumí porušení kontinuity kosti. Jedná se o nalomení, prasklinu, zlomeninu s posunem nebo bez posunu, roztříštění, rozdrcení kosti či vpáčení kosti. Rozpoznání zlomeniny kosti a správné poskytnutí první pomoci zabrání vzniku šoku a komplikací.

 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 22. října 2009
 

Projevy zlomeniny dlouhé kosti

Zlomenina dlouhé kosti může být provázena výrazným zvukovým efektem. Prasknutí je podobné zvuku, který vznikne šlápnutím na suchou větev v lese.

i Příkladem dlouhé kosti je kost pažní, předloktí – loketní a vřetenní, stehenní a kosti bérce – holení a lýtková.

Projevy zlomeniny dlouhé kosti jsou:

 • bolestivost,
 • změna tvaru končetiny,
 • deformace končetiny v případě posunu úlomků,
 • nemožnost končetinu zatížit (končetina nemůže plnit funkci),
 • nenormální bolestivá hybnost mimo kloub.

Bolestivost zlomené končetiny se zvyšuje i sebemenším pohybem úlomků kosti a zvýšením svalového napětí. Proto je třeba v rámci první pomoci zajistit klid a nemožnost pohybu kostních úlomků vůči sobě. Uložení pacienta do klidu a znehybnění poraněné končetiny je základem první pomoci.

i V případě zlomeniny dlouhé kosti je lépší zajistit neprodlený transport k ošetření záchrankou (profesionálně), než se snažit zraněného dopravovat vlastními prostředky. Jestliže je nutné při transportu improvizovat, musí být končetina pevně zafixována a tím zlomenina znehybněna.

Se zlomeninou souvisí krvácení do svalů v jejím okolí. Například krvácení zlomeniny stehenní kosti může způsobit ztrátu značného množství krve (až čtvrtina celkového objemu). To spolu s bolestí může vést ke kolapsu. Prokrvácení okolí zlomeniny rovněž vede k deformaci končetiny.

Projevy nalomení kosti v okolí kloubů

Nekompletní zlomeninu zvláště v okolí kloubů nelze laicky rozeznat. Odlomení, naštípnutí nebo naprasknutí kosti je bolestivé zranění, které se projevuje podobně jako pohmoždění nebo podvrtnutí kloubu. Poraněné místo je bolestivé, končetina však může částečně plnit svou funkci.

Schopnost plnit funkci je závislá spíše na citlivosti pacienta a jeho schopnosti snášet bolest (práh bolesti mají různí lidé různý) než na typu nalomení kosti. V rámci první pomoci je vždy vhodné přiložit studený (ledový) obklad na bolestivé místo a končetinu uložit výše, než je zbytek těla.

i Zraněnou horní končetinu je vhodné uložit do šátku nebo na opěrku křesla. Zraněnou dolní končetinu u ležícího člověka je vhodné podložit polštáři tak, aby byla znatelně výš, než je zadek.

Přestože jsou nekompletní zlomeniny (nalomení) závažné, transport k lékaři lze odložit na vhodnou dobu a klidně svépomocí. U velmi citlivého pacienta, který se nedokáže s bolestí vyrovnat, lze postupovat jako při zlomenině dlouhé kosti (výše).

i Dlouho obtěžující bolestivost, otoky a nemožnost rychlého návratu k běžné kvalitě života (bez omezení fyzických funkcí) obtěžují pacienta dlouhé týdny, často je nutná dlouhodobá intenzivní rehabilitace. Se zlomeninou zevního kotníku lze chodit nebo například dohrát sportovní zápas.

Prasklina lebky

Při úrazu hlavy může dojít k poranění mozku nebo k prasklině lebky nebo k obojímu. Závažnost úrazu vždy určuje závažnost poranění mozku. Prasklina lební klenby se běžně samovolně zhojí bez dalších komplikací.

Závažnější problém vzniká při pronikajícím poranění hlavy s porušením kosti a vpáčením kostních úlomků do hlavy. V takovém případě první pomoc spočívá v neprodleném zavolání záchranky a transportu na specializované lékařské pracoviště.

Zlomenina baze lební je rovněž závažné poranění hlavy. Projevuje se nejčastěji krvácením ze zevního zvukovodu (z ucha) nebo řídkou sekrecí bezbarvé nebo narůžovělé tekutiny z nosu. Se zlomeninou může a nemusí souviset poranění mozku.

Zlomeniny páteře

Zlomeniny obratlů patří k nejzávažnějším zlomeninám vůbec. Komplikace a trvalé následky souvisejí s umístěním poraněného obratle a eventuálním poškozením míchy (čím výš tím hůř).

Nejzávažnějším zlomeninám krční páteře při dopravních nehodách předchází správně nastavené opěrky hlavy v kombinaci s bezpečnostními pasy a airbagy. Nic takového však bohužel nebrání skokanům při skocích do neznámé nebo mělké vody po hlavě. Zlomenina krčního obratle pak souvisí s poškozením míchy a trvalou poruchou hybnosti (upoutání na lůžko nebo v lepším případě na vozík).

Zlomený vaz (zlomený zub čepovce) vede ke smrti. V případě posunu dalších obratlů nastává porušení nebo přerušení míchy s následným ochrnutím. Následky bývají tragické a ochrnutí bývá většinou nevratné. Občasné zázračné obnovení tělesných funkcí po úrazu míchy vždy překvapí nejen zraněného, ale i lékaře. Intenzívní rehabilitace je vždy velice náročná.

Zlomeniny bederní páteře mohou ale nemusí souviset s poškozením nervů v míšním kanále (v bederní části páteře již není mícha). Při první pomoci je třeba dbát na to, aby zachránce při manipulaci se zraněným nezhoršil jeho stav. Pokud je to možné, je dobré nechat vyprošťování i transport profesionálům.

i Po nehodě řidič auta sedí za volantem, stěžuje si na bolest páteře a necítí nohy, nemůže jimi pohnout. Nic nehoří, nehrozí zřícení do propasti. Zraněný dýchá, je při vědomí, spolupracuje. Není důvod jej laicky vyprošťovat z auta. Zavolaní záchranáři jej vyprostí profesionálně.

Článek odpovídá na následující otázky

Cílem tohoto článku je srozumitelně odpovědět na následující otázky. Kliknutím na tlačítko můžete vyjádřit svůj názor, jak se mu to podařilo. Pořadí otázek odpovídá pořadí jednotlivých částí textu článku.

 1. Čím se zvyšuje bolestivost zlomeniny dlouhé kosti?
 2. Jaká je základní první pomoc při zlomenině dlouhé kosti?
 3. Jak se pozná nalomení kosti v blízkosti kloubu?
 4. V čem spočívá závažnost zlomeniny lebky?
 5. Čím je ohrožen skokan do neznámé nebo mělké vody po hlavě?
 • iAutor: Jaroslav Pavelka
 • iDatum vytvoření: 22. října 2009

Přispějte na tento web

Víte, že Pralék je nevýdělečnou aktivitou autora? Jakýmkoli finančním příspěvkem podpoříte rozvoj Praléku.

Související články

Článek ve svém textu odkazuje následující zdroje (v uvedeném pořadí). Zdroje danou problematiku rozvádějí či zmiňují v dalších souvislostech.

Rychlá lékařská pomoc
28. února 2010
iporucha vědomíiinfarkticévyiprvní pomociúrazizlomeniny
Rychlá lékařská pomoc
Úkolem rychlé lékařské pomoci (záchranky) je záchrana lidí v ohrožení života. Záchranka nenahrazuje lékařskou službu první pomoci (pohotovost) a není na takovou práci ani prostorově ani technicky vybavena.
Rychlá lékařská pomoc, /zachranka
První pomoc při kolapsu
16. března 2008
iporucha vědomíimozek-nervyikolapsiprevenceiprvní pomocicukrovka
První pomoc při kolapsu
Mdloba je způsobena nedostatečným okysličením mozku, a to nejčastěji z důvodu poklesu krevního tlaku. Oživování (resuscitace) zkolabovaného je nutné jen výjimečně.
První pomoc při kolapsu, /kolaps
Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku
23. prosince 2009
ikloubivykloubeníiúrazipohyb
Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku
Vyvrtnutí či podvrtnutí kotníku je častý úraz převážně mladých lidí a sportovců. Závažnost úrazu není vysoká. Panují však nejasnosti o tom, zda a kdy vyhledat lékařské vyšetření. A existují různé možnosti léčení.
Vyvrtnutí a podvrtnutí kotníku, /vyron_kotniku
Zvláštnosti dětských zlomenin
9. června 2009
izlomeninyidětiiúraziporaněníipohybiprvní pomoc
Zvláštnosti dětských zlomenin
Většina dětských zlomenin se hojí dobře, rychle a bez trvalých následků, snad jen s výjimkou zlomenin lokte. Dětské zlomeniny bývají někdy laicky těžko rozpoznatelné.
Zvláštnosti dětských zlomenin, /detske_zlomeniny
Naléhavost vyhledání lékařské péče
3. prosince 2010
iúrazikrváceníispáleninyizlomeninyiangínaivykloubeníizánět
Naléhavost vyhledání lékařské péče
Úrazy a ostatní poruchy zdraví mají různý stupeň naléhavosti a způsob řešení od technické první pomoci přes hospitalizaci až po rehabilitaci.
Naléhavost vyhledání lékařské péče, /nalehavost_vysetreni
Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
11. září 2008
imozek-nervyiporucha vědomíinevolnostizvraceníiporaněníibouleikreviúraz
Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy
Pohmoždění hlavy jako takové lékařské vyšetření nevyžaduje. Po takovém poranění je potřeba rozlišit, zda se jedná jen o pohmoždění hlavy nebo o otřes mozku, a jak se ve kterém případě zachovat. Veškeré následující příznaky svědčí o otřesu mozku a vyžadují lékařské vyšetření.
Otřes mozku nebo jen pohmoždění hlavy, /otres_mozku
Závažnost bodných a střelných poranění
15. května 2009
iporaněníikrváceníikůže-podkožíipohybibřichoicévy
Závažnost bodných a střelných poranění
Poranění zabodnutým předmětem nebo zástřel je závažné podle toho, jak a které vnitřní orgány jsou poškozeny.
Závažnost bodných a střelných poranění, /zavazna_poraneni
Nebezpečí skoku do vody
23. března 2015
iúraziporaněníizlomeninyikrváceníipohyb
Nebezpečí skoku do vody
Skoky do známé i neznámé vody mohou být velmi nebezpečné. V drtivé většině případů mívají skokani změněné uvažování. Typicky se před někým předvádějí a nebývají tedy u vody sami. Proto je na jejich kamarádech, aby jim v takovém konání zabránili.
Nebezpečí skoku do vody, /skoky_do_vody
Typické stařecké zlomeniny
22. června 2009
iporaněníibolestiseniořiiúrazizlomeninyipohyb
Typické stařecké zlomeniny
Kosti se ve stáří stávají křehké a málo pevné. Mohou se tedy lámat i při velice malém násilí. To je způsobeno ztrátou chrupavčité složky v kostech, později i ztrátou pevné kostěné složky (takzvané řídnutí kostí).
Typické stařecké zlomeniny, /starecke_zlomeniny

Nová elektronická kniha

Chystáme se vydat e-book se články tohoto webu. Získáte tím všechny články autora do své oblíbené čtečky. Koupí e-booku navíc podpoříte autora a další rozvoj tohoto webu.

 1. iE-book pro všechny druhy čteček plus formát PDF.
 2. iAutomatické aktualizace a přidávání nových článků!
 3. iZajímá Vás e-book?